Kimdir

Amasyalı Bəyazid Paşakimdir wikipedia

Amasya Bayezid Paşa ( on dördüncü yüzyılda , AmasyaTemmuz 1421 , Sazlıdere [d] , Edirne ili ) – Osmanlı saltanat Fetret süreci (hokumdarsızlıq süreci) [1] , 1413 senesinde Sultan I. Mehmet sadrazam alemidir. Murad döneminde Sazlıder’de devleti toplama sürecinde yanında bulunan ve hemen sonra Mustafa Çelebi’ye teslim olan ve direktifiyle öldürülmüş olduğu Temmuz 1421’e kadar başbakanlık meydana getiren bir Osmanlı devlet adamıydı.
Amasyalı Beyazıt Paşa
gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - Amasyalı Bəyazid Paşakimdir wikipedia Osmanlı İmparatorluğu Başkanı 22px Coat of arms of the Ottoman Empire %281882%E2%80%931922%29.svg - Amasyalı Bəyazid Paşakimdir wikipedia
14 Mart 141313 Temmuz 1421
selefi Osmanlı İmamzade Halil Paşa
halef Çandarlı İbrahim Paşa
kişisel data
Doğum zamanı XIV yüzyıl
doğum yeri
Ölüm zamanı
Ölüm yeri
Ölüm sebebi [d] kafa kesme
Onun babası Amasya bey

Yaşamsaldüzenleme

Amasya, Yahşi Bey’in erkek evladıdır. Amasya’da doğduğu için lakabı Amasya’dır. Sarayda büyümüş ve I. Beyazıd döneminde bazı askeri görevlerde bulunmuştur. Çelebi Mehmet, Amasya’daki saltanatı esnasında başdanışmanlarından biriydi.1402 Ankara Savaşı’nda Yıldırım Beyazid, Teymur tarafınca ele geçirildiğinde, 15 yaşındaki Şehzade Mehmet Teymur’u kuşatmadan kurtarıp Amasya’ya getirmeyi başardı. Beyazid Paşa, Amasya’da Osmanlı birliğini tekrardan kurmaya çalmış olduğu ve padişah olarak çeşitli sorumluluklar üstüne alan kardeşlerine karşı savaştığı bir dönemde Mehmet Çelebi’nin hizmetindeydi.

Mehmet Çelebi , 1412 senesinde Bursa’ya girip I. Mehmed adıyla Osmanlı hükümdarı olduktan sonrasında başbakan olmuş ve ölümüne kadar vazife yapmış olduğu Karamanoğulları Beyliği’ne meydana getirilen yürüyüşte yapmış olduğu mühim hizmetler karşılığında Rumeli şehzadeliğine atanmıştır.

Beyazid Paşa, Şeyh Bedret isyanını kendi çabalarıyla bastırmış bir devlet adamıdır. Bu ayaklanmalara Rumeli Deliorman bölgesinde Şeyh Bedrett, Karaburun Börklüce Mustafa ve Manisa Börklüce’nin sağcı Pöhre Kemal önderlik etti. Eflak hükümdarının desteğiyle Tuna’nın güneyine geçen Şeyh Bedret, isyancıların çevresinde toplanarak kuvvetlerini artırdı.

Börklüç Mustafa’nın İzmir Beyliği’ni 5.000 insanla yenilgiye uğratması isyanı şiddetlendirdi. Saruhan Bayrak Bey’in Börklüce’de yenilmesiyle Sultan I. Mehmed Çelebi harekete geçerek Veliaht Murad ve veziri Beyazid Paşa’yı Börklüce’ye gönderdi. Karaburun Yarımadası’ndaki şiddetli çatışmalarda Beyazıt Paşa isyancıların çoğunu öldürüp esirleri de infaz etti. Mustafa Börklüce bizzat idam edildi. Torlag Kemal ve 3.000 asiler Manisa civarında yakalanarak öldürüldü. Anadolu’daki ayaklanmanın bastırılmasından sonrasında Şeyh Bedretti’nin yardımcılarının bir çok firar etti.

Beyazid Paşa , Rumeli’ye geçerek Deliorman’da minik bir çatışmanın arkasından Şeyh Bedrettin ve yandaşlarını kolayca elde etti. Şeyh Bedretti, kardeşi Mustafa Çelebi’ye karşı Rumeli’ye giden I. Mehmed’in kalmış olduğu Serez’e gönderildi. Sultan Şeyh Bedretti, Heratlı Mevlana Haydar başkanlığındaki bir mahkemede yargılandı ve 1420’de Serez çarşısında asıldı. Böylece Mustafa Çelebi vakası ile bununla birlikte meydana gelen ve Osmanlı devletini fazlaca zor durumda bırakan bu ayaklanmalar, Beyazıt Paşa yardımıyla bertaraf edilmiştir.

Mehmed’in ölümünden sonrasında tahta oğlu II. Murad geçti, sadece ayrıca vezir olan Bayazid Paşa, padişahın ölümünü, oğlu Şehzade Murad vasiyetiyle gelinceye kadar kırk gün sakladı, böylece padişahın ölümünü kırk gün sakladı. ihtimaller içinde fitne.

Mayıs 1421’de tahta çıkan II. Murad döneminde Beyazıd Paşa cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü. Çelebi, Mehmet’in ölümünü duyduktan sonrasında özgür bırakılan ve derhal meşru hükümdarla savaşmaya süregelen Şehzade Mustafa’ya gönderildi. Beylerbeyi olarak silahlı güçleriyle Rumeli’ye geçti ve Mustafa Çelebi’ye karşı muharebe pozisyonunda bulunmuş oldu.

İki taraf bugün Keşanı’nın (Edirne ilçesi) bir köy olan Saros Körfezi kıyısındaki Sazlıdere’de buluştuğunda, harp esnasında ordunun Mustafa Çelebi’nin tarafına geçmesi üstüne Bayazid Paşa teslim olmak mecburiyetinde bırakıldı. Mustafa Çelebi’nin tarafındaki İzmiroğlu, Cüneyd Bey’in ısrarı üstüne (Temmuz 1421) başı kesildi.

Mezarı Sazlı’dadır.

İşlerdüzenleme

Amasya’da cami, [2] köşk ve medrese, 1418 tarihindeki vakfiyesi vardır. Oğlu İsa Bey Ömer’den olup Bursa’da camisi ve köşkü vardır.Torunları zamanımıza geldi.

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum