Antibiyotik kullanımında uyulması ihtiyaç duyulan 6 kaide!

antibiyotik kullaniminda uyulmasi gereken 6 kural 61972b04ab062 - Antibiyotik kullanımında uyulması ihtiyaç duyulan 6 kaide!

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotikler, gereksiz ve kontrolsüz bir halde kullanıldığında insan vücudunda dirençli bakterilerin oluşmasına niçin oluyor. Dirençli bakteriler ise birçok sıhhat sorununa yol açıyor. Dirençli bakterilerin gelişmesinin önlenmesi ve antibiyotiklerin etkinliğinin gelecek nesillere aktarılması için bu ilaçların bilgili bir halde kullanılması gerekiyor. İşte antibiyotik kullanılırken uyulması ihtiyaç duyulan 6 kaide…Prof. Dr. Ayşegül Yüce Kılıç, “18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” sebebiyle bilinçsiz antibiyotik kullanımının niçin olduğu problemler hakkında informasyon verdi.Türkiye, Avrupa’da antibiyotik kullanımında önde gelen ülkelerden biriSon yıllarda devletimizde eczanelerden reçetesiz antibiyotik alınamaması yardımıyla antibiyotik kullanımı yılda 250 milyon kutudan, 170 milyon kutuya düşmüş durumdadır. Sadece Türkiye, Avrupa’da halen en fazlaca antibiyotik kullanan ülkelerin başlangıcında gelmektedir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için yaşamsal ehemmiyet taşıyan antibiyotikler, gereksiz ve kontrolsüz bir halde kullanıldığında antibiyotik direnci oluşmakta, dirençli bakteriler sebebiyle ortaya çıkan hastalıklar ise yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların sağlığını negatif etkilemektedir.

Vücuttaki antibiyotik konsantrasyonu nefes ile belirlenebiliyorAntibiyotik direnci mühim sıhhat sorunuEnfeksiyon hastalıkları, uygun antimikrobiyal tedavi ile başarının sağlandığı bir alandır. Bununla beraber gerek toplumda gerekse de hastanede ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları uygun olmayan antimikrobiyal tedavilerin kullanılması sonucu tedavi edilememekte ve ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Gereksiz yada uygun olmayan antibiyotik kullanımı dirençli bakterilerin oluşmasına niçin olmaktadır. Antibiyotik direnci tüm dünyada mühim bir sıhhat problemi haline gelmiştir.Dirençli bakteriler enfeksiyon nedeniAntibiyotik dirençli bakterilerin yol açmış olduğu enfeksiyonlar, hastalığın ve ölüm oranlarının artması ve hastanede geçirilen sürenin uzaması ile sonuçlanmakta ek olarak tedavi maliyetleri de artmaktadır. Antibiyotik kullanımı, insanlardaki düzgüsel bakteriyel floranın değişmesine bu da bir çok kez antibiyotik dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına ve ishal şeklinde yan etkilerin görülmesine niçin olabilmektedir. Bakteriler ilk olarak antibiyotikle karşılaşmaya başladığında direnç geliştirmeyi öğrenmektedir. İlerleyen süreçte direnci birbirilerine bulaştırmaktadırlar.

Altın, antibiyotik direncine karşı etkili bir tabanca olabilir mi?Dirençli enfeksiyonlar ürkütücü boyutlara ulaşabilir Elde edilmiş verilerle antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan dolayı gelişen ölümlerin 2050 yılına kadar tüm dünyada 10 milyon kişiyi bulacağı ve bu rakamın kanser, diyabet ve kalp hastalıkları kaynaklı ölümlerin fazlaca daha üstüne çıkarak ilk sıralara yerleşebileceği düşünülmektedir. Bu duruma maliyet açısından bakıldığında ise dünya genelinde ekonomiye 100 trilyon dolar ek yük getirebileceği öngörülmektedir.

Suni tatlandırıcılar antibiyotik direncinin artmasına niçin olabilir mi?Antibiyotik kullanırken bu kurallara uyun!Antibiyotiğe tabip kontrolünde başlanmalı, kullanım süresi ve dozajını uzman doktor belirlemelidir.Antibiyotikler bakteriyel kaynaklı hastalıklarda kullanılmalıdır.Doktor kontrolünde kullanılan antibiyotik zamanından ilkin bırakılmamalıdır.Geniş etkili antibiyotikler zorunlu kalınmadıkça alınmamalıdır.Direnç gelişmemesi için antibiyotiği alma saatleri her gün aynı olmalıdır.Karaciğer ve böbrek kanalıyla vücuttan atılabilen antibiyotikler, kimi zaman bu organlarda tahribata niçin olabilmektedir. Böbrek ve karaciğer hastalarında, antibiyotik tedavisi gerekliyse düşük dozlu yada böbrek-karaciğer atılımı olmayan antibiyotikler tercih edilmelidir.

AB’den korkutan rapor: Antibiyotik direnci artıyor!Antibiyotikler akılcı kullanılmalıOlası ölümler ve sıhhat sektöründeki yük sebebiyle antibiyotikleri gereksiz kullanmaktan kaçınmak amaç olmalıdır. Antibiyotik kullanımını düşürmek, direnç oranlarını azaltmak açısından oldukça önemlidir. Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek deva antibiyotiklerin akılcı kullanımıyla mümkün olacaktır.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir