Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu

Atlasjet Ucak Kazasi2

Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu, Kaza bölgesi, Düşen uçağın geçmişi, Kazanın nedeni, Kazanın ardından konularında bilgi veriliyor.

Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu

Atlasjet Ucak Kazasi1

Atlasjet 4203 sefer sayılı uçuşu, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na yapılması planlanmış, bütün yolcular ve mürettebatın ölümüne sebep olun bir kazayla neticelenen Atlasjet seferidir.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Isparta’ya 29 Kasım 2007 günü saat 23:20’de havalanması gerekir iken, Priştine seferinden geç dönmesi nedeniyle 30 Kasım’da saat 00:51’de toplam 50 yolcuKazada yaşamını kaybeden bir aylık Ceren Ceylan biletsiz olduğu için uçuş listesinde yer almamaktadır[ TRT/HABER (30.11.2007 15:01)]

ve 7 (yedi) mürettebat ile İstanbul’dan kalkış yapan KK4203 sefer sayılı uçak, saat 01:36’da Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada Isparta’ya 18 km mesafede Keçiborlu’da düştü. Atlasjet Havayolları başkanı Tuncay Doğaner kazadan kimsenin sağ kurtulamadığını duyurdu.

Atlasjet’in World Focus Havayolları’ndan kiraladığı uçak bir McDonnell Douglas MD-80/MD-90 McDonnell Douglas MD-83 idi. uçak kaza sırasında World Focus Havayolları pilotları tarafından kumanda edilmekteydi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bir fizik konferansına dahil olmak üzere uçakta bulunan nükleer fizikçiler Engin Arık, Fatma Şenel Boydağ ve yanlarında bulunan 4 (dört) akademisyen kazada yaşamını kaybedenler arasındaydı.

Atlasjet Ucak Kazasi2

Kaza bölgesi

Yerel görevlilerin ve muhabirlerin açıklamalarına göre uçak Keçiborlu, Isparta Keçiborlu ilçesine bağlı Çukurören, Keçiborlu Çukurören ve Kılıç, Keçiborlu Kılıç köyleri arasındaki 1830 m rakımlı Türbetepe’de, orman gözetleme kulesine yakın bir yerde bulundu. uçak bulunduğunda iki bölüme ayrılmış, gövdesi ve arka bölümü ayrı yerlere düşmüş durumdaydı. Bir kanadı ve motoru bir tepenin üstünde iken gövdesi 150 metre aşağıda bulunmaktaydı. Kaza kararı kokpit bölümü da gövdeden ayrılmıştı. Bagajlar, cesetler ve yıkıntı geniş bir alana dağılmış ve polis tarafından kordonla çevrilmişti.[ TRT/HABER]

Isparta Valisi Şemsettin Uzun, yaptığı bir duyuruda , uçağın enkazının bulunmuş olduğu yerin havaalanına iniş rotası üstünde bulunmadığını belirterek “Uçak oraya nasıl indi anlamak olası değil. Sırtın diğer tarafına düşmüş” dedi.

Atlasjet Ucak Kazasi3

Düşen uçağın geçmişi

McDonnell Douglas MD-83 tipi uçak, 53185 imalat numarası ile 1994 tarihinde üretildi. TC-AKM tescil işaretli uçak, World Focus Havayolları’ndan önce 1994-1999 arasında Amerikan Reno Air, 1999-2001 arasında American Airlines, 2001-2005 arasında Türk Free Bird Havayolları’nda uçtu.

World Focus Havayolları tarafından 20 Mayıs 2005’te kendi filosuna katılan uçak, bir devre Türk hava Yolları’na da kiralandı. 29 Temmuz 2007 tarihinde uçuş takımıyla birlikte Atlasjet’e kiralandı.

Kazanın nedeni

Bölgede yapılan incelemede öğleden sonra uçağın uçuş bilgisini ve kokpit seslerini kayda geçen iki kara kutusu (ses kaydı yapan CVR ve uçuş bilgilerini kayda geçen FDR cihazları) bulundu. hava koşulları olumluydu ve uçağın bilinen bir teknik problemi yoktu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 3 (üç) Aralık 2007’da, uçağın kuleyle yaptığı son konuşmadan sonra rotasından saptığının kesinleşmiş olduğunu, ancak bunun sebebinin henüz bilinmediğini duyurdu. Ayrı duyuruda , hava şartlarının uçuş için müsait olduğu, havaalanındaki aletlerin normal çalıştığı, uçağın motorlarının çarpma anına dek faal ve iniş ekiplerinin açık olduğu ifade edildi.

Karakutular çözümlenmek üzere Almanya’ya gönderildiler. Gelen ilk haberler, karakutularda bütün kayıtların bulunmuş olduğu, verilerin pilotaj hatasına işaret ettiği yönündeydi. Buna göre, pilotlar, başlarda kurallara müsait olarak 2 (iki) .600 m’ye kadar alçalmışlardı. Daha sonra uçağın rotasından sapmasının sebepi, pilotların yön tayinlerinin bozulmuş olmasıydı. Tepeye yaklaştıklarını fark ettiklerinde uçağı düzeltmeye çalışmışlardı, ancak bu manevranın kararı olarak kuyruk bölümü tepeye çarpmıştı.

Ancak düşen uçakta bazı avukatlar ismine üç saat kadar incelenme yapan Kanadalı bilirkişi Max Vermij, düzenlemiş olduğu basın toplantısında pilotaj hatasını kafi bir açıklama olarak görmemiş olduğunu ve uçağın donanımında bir bozukluk olduğuna inandığını belirtti. Vermij, ortalama 2 (iki) .000 m yükseklikte ve iniş yönünde olmayan uçağın iniş ekiplerinin açık olmasının teknik bir arızanın varlığına işaret etmiş olduğunu belitti. Aynı basın toplantısına katılan ABD Birleşik Devletleri ABD’li avukatlar, uçakta bir bozukluk olması halinde uçağı üreten Boeing şirketinin kazazede ailelerine tazminat ödemesi gerekmiş olduğunu, bu tazminatın 200 ila 300 milyon doları bulabileceğini, bunun için şimdiden ailelerin yarısına ulaşıp vekâlet aldıklarını belirttiler. Avukatlar, başlarda ailelerden ücret almasalar da, davanın başarılı olması halinde tazminat ücretinın %20’si ila %30’u kadar ücret istek edeceklerini belirttiler.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Kasım 2008’de onaylamış olduğu ve adli soruşturmayı yürüten Keçiborlu Savcısı’na göndermiş olduğu kaza tutanağı basında yer aldı. Raporda, kazanın nedenleri arasında pilotların bitkin ve deneyimsiz olmaları, “alçalma planındaki usulleri doğru kullanmamış” ve “karşılıklı çapraz denetim sağlamamış” olmaları gösterildi. Uçağın uçuş güvenliği’yle ilgili 1 (bir) Ocak 2005 tarihinden itibaren uçaklarda kullanılması zoraki ekipmanlarından olan Milliyet, Konya uçağının düşmesi ders oldu… , 11 Ağustos 2005 (erişim:13 Şubat 2009)

yer alçalış ikaz sistemi yer yaklaşım ikaz sisteminin (EGPWS) de arızalı olması sebebiyle pilotun sistem tarafından ikaz edilememiş olduğu ve âmâ uçuş yaptığı Kokpit dergisi, Ocak-Şubat 2009 sayısı, s17]; bunun kararı olarak da uçağın kuyruğunun Türbetepe’ye çarpmasına mani olamamış olduğu açıklandı. Saat 23:35’te Isparta havalimanı trafik denetim kulesinden iniş izni istendikten 10 dakika 23 saniye sonra kule tarafından yanıt verilmesi hava trafik kontrolündeki aksaklık olarak gösterildi.

Bir öteki teknik eksiklik, Isparta Havaalanı’na yaklaşmayı kolaylaştıracak haritanın uçağa yüklenmemiş olmasıydı. Rapora göre, pilotların geç karar vermesinden kaynaklanan bu olay bir kontrollü uçuşta yere çarpma kazası (CFIT) idi.

Rapora göre inişe geçerken uçağın flapları açılmamıştı, bu da pilotların dikkatini paylaşmış olabilirdi. 223° istikametinde seyreden uçak, 30° sola dönmesi gerekir iken hata kararı 30° sağa dönmüş, 253°’deki bu yeni istikamet, uçağı Türbetepe’ye yöneltmişti. EGPWS sistemi arızalı olan uçaktaki pilotlar yere yaklaşmakta olduklarını anlamamışlardı. Ayrıca, zemin karanlık olduğunda pilotların yer-gök ayrımını kaybettikleri “kara delik etkisi” ismi verilen yanılgının da oluşmuş olacağı üzerinde duruldu. Pilotların hata yapmasına neden olacak diğer etkenler olarak, önceden Isparta Havaalanı’na hiç uçmamış olmaları ve MD-83 model uçakla uçmakta tecrübeli olmamaları gösterildi. Yapılan otopside pilotların alkollü olmadıkları belli oldu.

Atlasjet Ucak Kazasi4

Raporda, ek olarak , Türkiye’de ulaştırma kazalarını incelemek üzere Amerika ve Avrupa’daki örneklere benzer bir “Ulusal Taşımacılık Emniyet Teşkilatı” kurulması tavsiye edildi.

Sabotaj iddiasıUçağın düşmesinin hemen ardından, bir sabotaj neticesi düştüğü iddiası ortaya atıldı. Bu yönde maddi bir delil bulunmamasına karşın , uçakta Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bir konferansa giten beş fizikçinin bulunmasının, sabotaj iddiasını kuvvetlendirdiği öne sürüldü. Kazada yaşamını kaybeden Engin Arık’ın Türkiye’de CERN benzeri bir parçacık süratlendirici parçacık süratlendirme laboratuvarı kurma projesinde çalışması vurgulandı, bu projenin Türkiye’ye büyük teknolojik atılımlar yaptıracağı öne sürüldü. Üstü kapalı olarak, Türkiye’nin bu var olacağı iddia edilen gelişmeyi istemeyen hasımları ve “uluslararası nükleer lobisi”, bilim insanlarına sabotaj düzenlemekle itham edildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, uçağa sabotaj yapıldığına dair herhangi bir delil olmadığını duyurdu.

yaşamını kaybedenler Uçuş kadrosuSerhat Özdemir, Tahir Aksoy, Çağatay Şirin, Mana Topçu, Sinem Vurgun, Mümine bulut, Alaattin Gürtürk.

YolcularNuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Ayşe Şentürk, Kasım Muhammet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat,Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Pullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Ceren Ceylan, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Melike Ceylan, Sadettin Baysal, Özlem Karataş.

Avatar Of Burak
https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for http://sneeit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir