Nedir

Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu hakkında bilgi

Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu, Kaza bölgesi, Düşen uçağın geçmişi, Kazanın sebebi, Kazanın peşinden mevzularında informasyon veriliyor.

Atlasjet’in 4203 sefer sayılı uçuşu

atlasjet ucak kazasi1

Atlasjet 4203 sefer sayılı uçuşu, İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’ndan Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na yapılması planlanmış, tüm yolcular ve mürettebatın ölümüne sebep olun bir kazayla neticelenen Atlasjet seferidir.

İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’ndan Isparta’ya 29 Kasım 2007 günü saat 23:20’de havalanması gerekir iken, Priştine seferinden geç dönmesi sebebiyle 30 Kasım’da saat 00:51’de toplam 50 yolcuKazada yaşamını kaybeden bir aylık Ceren Ceylan biletsiz olduğundan uçuş sıralamasında yer almamaktadır[ TRT/HABER (30.11.2007 15:01)]

ve 7 (yedi) mürettebat ile İstanbul’dan kalkış icra eden KK4203 sefer sayılı tayyare, saat 01:36’da Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçmiş olduğu sırada Isparta’ya 18 km mesafede Keçiborlu’da düştü. Atlasjet Havayolları başkanı Tuncay Doğaner kazadan kimsenin sağ kurtulamadığını duyurdu.

Atlasjet’in World Focus Havayolları’ndan kiraladığı tayyare bir McDonnell Douglas MD-80/MD-90 McDonnell Douglas MD-83 idi. tayyare kaza esnasında World Focus Havayolları pilotları tarafınca kumanda edilmekteydi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bir fizik konferansına dahil olmak suretiyle uçakta bulunan nükleer fizikçiler Engin Arık, Fatma Şenel Boydağ ve yanlarında bulunan 4 (dört) akademisyen kazada yaşamını kaybedenler arasındaydı.

atlasjet ucak kazasi2

Kaza bölgesi

Mahalli görevlilerin ve muhabirlerin açıklamalarına gore tayyare Keçiborlu, Isparta Keçiborlu ilçesine bağlı Çukurören, Keçiborlu Çukurören ve Kılıç, Keçiborlu Kılıç köyleri arasındaki 1830 m rakımlı Türbetepe’de, orman gözetleme kulesine yakın bir yerde bulunmuş oldu. tayyare bulunduğunda iki bölüme ayrılmış, gövdesi ve arka kısmı ayrı bölgelere düşmüş durumdaydı. Bir kanadı ve motoru bir tepenin üstünde iken gövdesi 150 metre aşağıda bulunmaktaydı. Kaza sonucu kokpit kısmı da gövdeden ayrılmıştı. Bagajlar, cesetler ve yıkıntı geniş bir alana dağılmış ve polis tarafınca kordonla çevrilmişti.[ TRT/HABER]

Isparta Valisi Şemsettin Uzun, yapmış olduğu bir duyuruda , uçağın enkazının bulunmuş olduğu yerin havaalanına iniş rotası üstünde bulunmadığını belirterek “Tayyare oraya iyi mi indi idrak etmek ihtimaller içinde değil. Sırtın öteki tarafına düşmüş” dedi.

atlasjet ucak kazasi3

Düşen uçağın geçmişi

McDonnell Douglas MD-83 tipi tayyare, 53185 imalat numarası ile 1994 tarihinde üretildi. TC-AKM tescil işaretli tayyare, World Focus Havayolları’ndan ilkin 1994-1999 içinde Amerikan Reno Air, 1999-2001 içinde American Airlines, 2001-2005 içinde Türk Free Bird Havayolları’nda uçtu.

World Focus Havayolları tarafınca 20 Mayıs 2005’te kendi filosuna katılan tayyare, bir dönem Türk hava Yolları’na da kiralandı. 29 Temmuz 2007 tarihinde uçuş takımıyla beraber Atlasjet’e kiralandı.

Kazanın sebebi

Bölgede meydana getirilen incelemede öğleden sonrasında uçağın uçuş bilgisini ve kokpit seslerini kayda geçen iki kara kutusu (ses kaydı icra eden CVR ve uçuş bilgilerini kayda geçen FDR cihazları) bulunmuş oldu. hava koşulları olumluydu ve uçağın malum bir teknik problemi yoktu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 3 (üç) Aralık 2007’da, uçağın kuleyle yapmış olduğu son konuşmadan sonrasında rotasından saptığının kesinleşmiş bulunduğunu, sadece bunun sebebinin hemen hemen bilinmediğini duyurdu. Ayrı duyuruda , hava şartlarının uçuş için uygun olduğu, havaalanındaki aletlerin düzgüsel çalmış olduğu, uçağın motorlarının çarpma anına dek etkin ve iniş ekiplerinin açık olduğu ifade edildi.

Karakutular çözümlenmek suretiyle Almanya’ya gönderildiler. Gelen ilk haberler, karakutularda tüm kayıtların bulunmuş olduğu, verilerin pilotaj hatasına işaret etmiş olduğu yönündeydi. Buna gore, pilotlar, başlangıçta kurallara uygun olarak 2 (iki) .600 m’ye kadar alçalmışlardı. Ondan sonra uçağın rotasından sapmasının sebepi, pilotların yön tayinlerinin bozulmuş olmasıydı. Tepeye yaklaştıklarını fark ettiklerinde uçağı düzeltmeye çalışmışlardı, sadece bu manevranın sonucu olarak kuyruk kısmı tepeye çarpmıştı.

Sadece düşen uçakta bazı avukatlar ismine üç saat kadar incelenme icra eden Kanadalı bilirkişi Max Vermij, düzenlemiş olduğu basın toplantısında pilotaj hatasını kafi bir izahat olarak görmemiş bulunduğunu ve uçağın donanımında bir bozukluk olduğuna inandığını belirtti. Vermij, averaj 2 (iki) .000 m yükseklikte ve iniş yönünde olmayan uçağın iniş ekiplerinin açık olmasının teknik bir arızanın varlığına işaret etmiş bulunduğunu belitti. Aynı basın toplantısına katılan ABD Birleşik Devletleri ABD’li avukatlar, uçakta bir bozukluk olması halinde uçağı üreten Boeing şirketinin kazazede ailelerine tazminat ödemesi gerekmiş bulunduğunu, bu tazminatın 200 ila 300 milyon doları bulabileceğini, bunun için şimdiden ailelerin yarısına ulaşıp vekâlet aldıklarını belirttiler. Avukatlar, başlangıçta ailelerden ücret almasalar da, davanın başarıya ulaşmış olması halinde tazminat ücretinın %20’si ila %30’u kadar ücret talep edeceklerini belirttiler.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Kasım 2008’de onaylamış olduğu ve adli soruşturmayı yürüten Keçiborlu Savcısı’na göndermiş olduğu kaza raporu basında yer aldı. Raporda, kazanın sebepleri içinde pilotların bitkin ve deneyimsiz olmaları, “alçalma planındaki usulleri doğru kullanmamış” ve “karşılıklı çapraz denetim sağlamamış” olmaları yayınlandı. Uçağın uçuş güvenliği’yle ilgili 1 (bir) Ocak 2005 tarihinden itibaren uçaklarda kullanılması mecburi ekipmanlarından olan Milliyet, Konya uçağının düşmesi ders oldu… , 11 Ağustos 2005 (erişim:13 Şubat 2009)

yer alçalış uyarma sistemi yer yaklaşım uyarma sisteminin (EGPWS) de arızalı olması sebebiyle pilotun sistem tarafınca uyarma edilememiş olduğu ve âmâ uçuş yapmış olduğu Kokpit dergisi, Ocak-Şubat 2009 sayısı, s17]; bunun sonucu olarak da uçağın kuyruğunun Türbetepe’ye çarpmasına engel olamamış olduğu açıklandı. Saat 23:35’te Isparta havalimanı trafik denetim kulesinden iniş izni istendikten 10 dakika 23 saniye sonrasında kule tarafınca cevap verilmesi hava trafik kontrolündeki aksaklık olarak yayınlandı.

Bir diğeri teknik eksiklik, Isparta Havaalanı’na yaklaşmayı kolaylaştıracak haritanın uçağa yüklenmemiş olmasıydı. Rapora gore, pilotların geç karar vermesinden meydana gelen bu vaka bir kontrollü uçuşta yere çarpma kazası (CFIT) idi.

Rapora gore inişe geçerken uçağın flapları açılmamıştı, bu da pilotların dikkatini paylaşmış olabilirdi. 223° istikametinde seyreden tayyare, 30° sola dönmesi gerekir iken hata sonucu 30° sağa dönmüş, 253°’deki bu yeni yön, uçağı Türbetepe’ye yöneltmişti. EGPWS sistemi arızalı olan uçaktaki pilotlar yere yaklaşmakta olduklarını anlamamışlardı. Ek olarak, zemin karanlık olduğunda pilotların yer-gök ayrımını kaybettikleri “kara delik tesiri” adı verilen yanılgının da oluşmuş olacağı üstünde duruldu. Pilotların hata yapmasına niçin olacak öteki etkenler olarak, evvelinde Isparta Havaalanı’na asla uçmamış olmaları ve MD-83 model uçakla uçmakta tecrübeli olmamaları yayınlandı. Meydana getirilen otopside pilotların alkollü olmadıkları belli oldu.

atlasjet ucak kazasi4

Raporda, ek olarak , Türkiye’de ulaştırma kazalarını incelemek suretiyle ABD ve Avrupa’daki örneklere benzer bir “Ulusal Taşımacılık Güvenlik Teşkilatı” kurulması tavsiye edildi.

Sabotaj iddiasıUçağın düşmesinin derhal peşinden, bir sabotaj neticesi düşmüş olduğu iddiası ortaya atıldı. Bu yönde maddi bir kanıt bulunmamasına rağmen , uçakta Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bir konferansa giten beş fizikçinin bulunmasının, sabotaj iddiasını kuvvetlendirdiği öne sürüldü. Kazada yaşamını kaybeden Engin Arık’ın Türkiye’de CERN benzeri bir parçacık süratlendirici parçacık süratlendirme laboratuvarı kurma projesinde emek vermesi vurgulandı, bu projenin Türkiye’ye büyük teknolojik atılımlar yaptıracağı öne sürüldü. Üstü kapalı olarak, Türkiye’nin bu var olacağı iddia edilen gelişmeyi istemeyen hasımları ve “internasyonal nükleer lobisi”, bilim adamlarına sabotaj düzenlemekle itham edildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, uçağa sabotaj yapıldığına dair herhangi bir kanıt olmadığını duyurdu.

yaşamını kaybedenler Uçuş kadrosuSerhat Özdemir, Tahir Aksoy, Çağatay Şirin, Mana Topçu, Sinem Vurgun, Mümine bulut, Alaattin Gürtürk.

YolcularNuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Ayşe Şentürk, Kasım Muhammet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat,Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Pullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Ziraatçi, Yusuf Ziraatçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Ceren Ceylan, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Melike Ceylan, Sadettin Baysal, Hasret Karataş.

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum