Bakan Pakdemirli güvence verdi: “Besin stokları kafi”

bakan pakdemirli guvence verdi gida stoklari yeterli 61987c6d81000 - Bakan Pakdemirli güvence verdi: “Besin stokları kafi”

Geçen hafta şekerle ilgili bir arz problemi varmış benzer biçimde bir mevzu oluşturulmaya çalışıldığını belirten Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sektörde arz fazlası bulunduğunu söylemiş oldu. Pakdemirli, “Türkiye’nin besin stokları kafi. Türkiye’de kimse gereksiz yere besin stoklarıyla ilgili vurgunculuk halletmeye kalkmasın. Elbet besin fiyatlarıyla ilgili ciddi bir artış var. Bu artışın ana sebeplerinden bir tanesi, yurt dışı fiyatlarında fazlaca ciddi bir tırmanış var” dedi.Osmaniye’de Sektör Toplantısına katılarak bir konuşma icra eden Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı gıdalarda sorun olduğuna ilişkin iddialara cevap verdi. Pakdemirli, şunları söylemiş oldu:“Besin stokları kafi”“Türkiye’nin besin stokları kafi. Kısaca Türkiye’de kimse gereksiz yere besin stoklarıyla ilgili vurgunculuk halletmeye kalkmasın. Geçen hafta içinde şekerle ilgili sanki bir arz problemi varmış benzer biçimde bir mevzu oluşturulmaya çalışıldı. Bugün itibariyle tüm şeker fabrikaları arzına devam etti. Sektörümüzde arz fazlası var. Hatta fazla olan arzın mühim bir kısmı da ihraç ediliyor. Pandeminin başından beri Türkiye kuvvetli üretim altyapısı besin endüstri ve perakende sektörleriyle birlikte hiçbir sorun yaşamadı. Bundan sonrada inşallah tüketicimize hiçbir sorun yaşatmıyor olacağız.

Sektör, TÜRKŞEKER’in yüzde 25’lik şeker zammını kafi bulmadı“Besin fiyatlarında ciddi bir artış var”Elbet besin fiyatlarıyla ilgili ciddi bir artış var. Bu artışın ana sebeplerinden bir tanesi yurt dışı fiyatlarında fazlaca ciddi bir tırmanış var. Birkaç misline çıkan fiyatlar var. Tüm dünyadaki gelişmiş ülkelerde dahil olmak suretiyle besin fiyatlarındaki artış tüm dünyanın ana gündemine oturmuş durumdadır.”

Marketlerden ayçiçek yağı ve şeker satışına kota uygulamasıArtan yem fiyatlarına da dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Yem fiyatlarında da fazlaca ciddi bir artışla karşı karşıyayız. Bunu bir nebzede olsun bilhassa besicimizi koruyabilmek amacıyla da Toprak Mahsulleri Ofisi olarak yem ham madde satışlarına Temmuz ayında başladık. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörlerine uygun fiyatlı yem ham maddesi teminine başladık. Bu tarz şeyleri yem sanayine uygun fiyatlı veriyoruz. Buğday, mısır ve arpa bu üç ürünü hem sanayiye hem de besiciye tedarik ediyoruz. Şu ana kadar 3 milyon 7 ton hububatı arz ettik. Maliyetlerde de en 2-3 milyarlık bir maliyetin önüne geçtik” ifadelerini kullandı.İHA

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir