Besin güvenilirliğinde kriz yönetimi, Bölgesel Çalıştay’da masaya yatırılıyor!

gida guvenilirliginde kriz yonetimi bolgesel calistayda masaya yatiriliyor 619f13df7d021 - Besin güvenilirliğinde kriz yönetimi, Bölgesel Çalıştay’da masaya yatırılıyor!

FAO tarafınca düzenlenen “Acil durumlara hazırlık: Besin güvenilirliği kriz yönetimi, müdahale ve kontakt” başlıklı Bölgesel Çalıştay, hükümetlerin besin güvenilirliği acil durum hazırlığı için kuvvetli bir temel oluşturmasına destek olmak amacıyla besin güvenilirliği kriz yönetimi, müdahale ve iletişimi mercek altına alıyor.Hükümetler bir besin güvenilirliği krizine iyi mi daha iyi hazırlanabilir ve cevap verebilir?Acil durumlara hazırlık, besin denetim sistemlerinin bir parçası!Ufak olaylardan büyük krizlere kadar değişen acil durumlara hazırlık, besin denetim sistemlerinin mühim bir parçasını oluşturur. Besin güvenilirliği vakaları ve tehditlerini zamanında tespit, ve bunlara süratli, etkin müdahale, bunların insan sağlığına zarar verme potansiyellerini en aza indirmeye destek olabilir. Bu bağlamda ülkeler, besin güvenilirliği acil durum hazırlığının öneminin bilinciyle, kriz yönetimi için teknik kapasitelerin geliştirilmesi ve uygun prosedürlerin uygulanmasının sağlanması için FAO’nun desteğini talep etti.

AB: Türkiye’nin ziraat politikasında “Geriye gidiş”, besin güvenliğinde “sınırı olan ilerleme” varFAO’dan besin güvenilirliği krizine hazırlık çalıştayıBM Besin ve Ziraat Örgütü (FAO) tarafınca, hükümetleri besin güvenilirliği krizlerine daha iyi hazırlamak ve müdahale etme çabalarına destek olmak amacıyla düzenlenen “Acil durumlara hazırlık: Besin güvenilirliği kriz yönetimi, müdahale ve kontakt” başlıklı üç günlük bölgesel çalıştay başladı.COVID-19 kısıtlamaları sebebiyle çevrimiçi ortamda meydana gelen çalıştay, teknik uzman sunumu ve emek harcama grubu tartışmaları vasıtasıyla besin güvenilirliği ile ilgili konuların derinlemesine tartışıldığı etkileşimli bir platform sunuyor. Ek olarak, besin güvenilirliği yetkililerinin besin işletmeleri, tüketiciler ve medyayla devamlı ve etkili kontakt sağlaması gerektiğinden, besin güvenilirliği krizinin olmadığı durumlarda bile uygun besin güvenilirliği riski mevzusunda kontakt mekanizmaları kurmanın önemini vurguluyor.Riske dayalı iletişimin geliştirilmesi destekleniyor Türkiye Hükümeti tarafınca FAO-Türkiye Besin ve Ziraat Ortaklık Programı vasıtasıyla finanse edilen “Ulusal besin güvenilirliği sistemlerinin ve bölgesel işbirliğinin iyileştirilmesi” projesi kapsamında organize edilen Çalıştay, projenin ilk bölgesel etkinliği. Proje, Azerbaycan, Kırgızistan, Moldova Cumhuriyeti, Tacikistan ve Türkiye’nin son altı ayda meydana gelen ulusal kapasite geliştirme faaliyetleri bağlamında resmi besin güvenilirliği kontrollerini güçlendirmesine ve riske dayalı iletişimi geliştirmesine destek oluyor.Çalıştay katılımcıları, besin güvenilirliği acil durumları bağlamında resmi kurumlar ve besin işletmeleri arasındaki etkileşimleri geliştirmenin temel yollarına odaklanarak, ulusal boşlukları ve iyileştirilmesi ihtiyaç duyulan öncelikli alanları münakaşa fırsatına haiz olacaklar. Ek olarak çalıştay, katılımcılara bölgesel düzeyde daha çok ortaklaşa iş için informasyon alışverişinde bulunmak ve ağlar oluşturmak için bir ortam sağlayacak.“Besin denetim sistemleri devamlı gelişim içinde olmalı”FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu açılış konuşmasında, besin denetim sistemlerinin etkin bir halde çalışmasını sağlamak, halk sağlığını korumak, besin ticaretinde adil uygulamaları teşvik etmek ve değişik pazarlara erişimi kolaylaştırmak için verimli planlama ve prosedürlerin önemini altını çizdi. Gutu ek olarak, acil durumları önlemek ve bu durumlarda hızla müdahale etmek için besin denetim sistemlerinin devamlı bir gelişim içinde olması icap ettiğini kaydetti.Ziraat ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürü Harun Seçkin ise, Bakanlığın Türkiye ve alt bölgede besin güvenilirliği yönetimini iyileştirme emek harcamaları hakkında katılımcılarla informasyon paylaştı.

Besin güvenliğinde görüntüleme uygulamalarıProje, acil müdahale prosedürlerinin geliştirilmesi ve uygulanması, rollerin ve sorumlulukların netleştirilmesi ve besin sisteminin değişik oyuncuları arasındaki risk iletişiminin iyileştirilmesi mevzularında yararlanıcı ülkeleri desteklemeye devam edecek.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir