Bucas Antlaşması Antlaşma

Bucas sözleşmesi – Ekim 18, 1.672 yıllık tarihi Osmanlı ve Polonya-Litvanya Birliği ( Rec Pospolita – Crown Polonya Krallığı ve Büyük Litvanya prenslik, 1569 yıllık Temmuz ayında, imzalanan Lublin uniyasına federal hükümet tarafından kurulan ) bir barış anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, Osmanlı İmparatorluğu’na toprak kazandıran son anlaşmaydı. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu batıdaki en geniş sınırlarına Bujash Antlaşması ile ulaşmıştır.

Hotin Antlaşması’ndan (1621) sonra, Polonya-Litvanya Birliği ile Osmanlı İmparatorluğu arasında 50 yıllık bir barış süreci yaşandı. Polonyalılar , Osmanlı himayesindeki Ukrayna Kazaklarına saldırarak barışı bozdular . Sultan IV. Mehmed ve Korpulu Fazıl Ahmed Paşa , Ukrayna Kazaklarının isteği üzerine Polonya üzerine yürüdüler. Osmanlı ordusunun sözde Kamani yürüyüşündeki başarısının ardından Polonya, Kırım hanı aracılığıyla barışı aradı.

Buczacs Antlaşması’na ( 18 Ekim 1672 ) göre Podolya Osmanlılara, Ukrayna ise Osmanlı idaresi altındaki Kazaklara verildi. Rech Pospolita , Kırım hanına vergi ödemeye devam ederken, Osmanlı İmparatorluğu’na her yıl hediye kılığında 22 bin altın vergisi ödemek zorunda kaldı. Anlaşmanın diğer maddelerine göre , Reich Pospolita’da Lipka Tatarlarından Türk ordusuna katılanların mal ve ailelerine zarar verilmeyecek. Anlaşma ayrıca Kırım Tatarları ve Ukraynalı Kazakların Polonya’ya yönelik saldırılarını da yasakladı.

4 yıl süren 1672-1676 Osmanlı-Polonya Savaşı, Polonya parlamentosunun vergi anlaşmasını reddetmesiyle başladı. Antlaşması Izvancha imzalanan içinde mevcut – Zoravno (Ukrayna) gün kenti 27 Ekim tarihinde 1676, daha önce Korpulu ait Fazıl Ahmed Paşa tarafından imzalanmış 22.000 altın feragat öngörülen ve Buchash Antlaşması’nın hükümleri, kabul edildi .

Avatar Of Burak
https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for http://sneeit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir