Tarih

Bucas Antlaşması Antlaşma

Bucas sözleşmesi – Ekim 18, 1.672 senelik zamanı Osmanlı ve Polonya-Litvanya Birliği ( Rec Pospolita – Crown Polonya Krallığı ve Büyük Litvanya prenslik, 1569 senelik Temmuz ayında, imzalanan Lublin uniyasına federal hükümet tarafınca kurulan ) bir sulh anlaşması imzaladı. Bu antak kalma, Osmanlı İmparatorluğu’na toprak kazandıran son anlaşmaydı. Ek olarak Osmanlı İmparatorluğu batıdaki en geniş sınırlarına Bujash Antlaşması ile ulaşmıştır.

Hotin Antlaşması’ndan (1621) sonrasında, Polonya-Litvanya Birliği ile Osmanlı İmparatorluğu içinde 50 senelik bir sulh süreci yaşandı. Polonyalılar , Osmanlı himayesindeki Ukrayna Kazaklarına saldırarak barışı bozdular . Sultan IV. Mehmed ve Korpulu Fazıl Ahmed Paşa , Ukrayna Kazaklarının isteği üstüne Polonya üstüne yürüdüler. Osmanlı ordusunun sözde Kamani yürüyüşündeki başarısının peşinden Polonya, Kırım hanı vasıtasıyla barışı aradı.

Buczacs Antlaşması’na ( 18 Ekim 1672 ) gore Podolya Osmanlılara, Ukrayna ise Osmanlı idaresi altındaki Kazaklara verildi. Rech Pospolita , Kırım hanına vergi ödemeye devam ederken, Osmanlı İmparatorluğu’na her yıl armağan kılığında 22 bin altın vergisi ödemek mecburiyetinde bırakıldı. Anlaşmanın öteki maddelerine gore , Reich Pospolita’da Lipka Tatarlarından Türk ordusuna katılanların mal ve ailelerine zarar verilmeyecek. Antak kalma ek olarak Kırım Tatarları ve Ukraynalı Kazakların Polonya’ya yönelik saldırılarını da yasakladı.

4 yıl devam eden 1672-1676 Osmanlı-Polonya Savaşı, Polonya parlamentosunun vergi anlaşmasını reddetmesiyle başladı. Antlaşması Izvancha imzalanan içinde mevcut – Zoravno (Ukrayna) gün kenti 27 Ekim tarihinde 1676, daha ilkin Korpulu ilişkin Fazıl Ahmed Paşa tarafınca imzalanmış 22.000 altın feragat öngörülen ve Buchash Antlaşması’nın hükümleri, kabul edildi .

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum