Buzdolabına yiyecekler iyi mi yerleştirilirse raf ömürleri uzar?

buzdolabina yiyecekler nasil yerlestirilirse raf omurleri uzar 619dc25b19f8d - Buzdolabına yiyecekler iyi mi yerleştirilirse raf ömürleri uzar?

Her yiyeceğin buzdolabınızda saklamak için ideal bir yeri bulunduğunu biliyor muydunuz? İşte buzdolabında yiyecekleri taze tutmanın bazı mühim kuralları.

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları Neler?Üst RaflarBuzdolabının üst rafları en durağan(durgun) sıcaklıklara haiz. Alt raflar ise en soğuk alanlar.Humus, zeytin ve şarküteri şeklinde pişirilmesi gerekmeyen ya da tekrardan ısıtılması ihtiyaç duyulan yiyecekleri buzdolabının üst kısmına yakın bir yere koymalısınız.Meyveler burada daha uzun süre dayanıyor. Bu sebeple fazlaca nemli olduklarından,  alt raflar daha soğuk olduğundan ve kırılgan meyvelerinize zarar verebileceğinden çekmecelerde tutulursa fazlaca daha süratli olgunlaşır ve çürürler.Yeşillikler için üst raflar için fazlaca uygun. Sudan geçirin ve bir buket halinde saklayın. Ya da birazcık su içeren bir cam kavanozda yada birazcık kağıt havlu içeren bir kapta saklayabilirsiniz.

Buzdolabı kullanmanın incelikleri: Sağlığınız için bu 9 kurala uyunAlt RaflarYumurta, süt, tereyağı, yoğurt, peynir ve ekşi kremayı, buzdolabı kapısına değil alt raflara koymak en ideali.Yumurtaları birçok buzdolabında bulunan o şık minik yumurtalıklarda kapıya saklamayın. Bu sebeple yumurtalar, daha durağan(durgun) ve soğuk sıcaklığa haiz bir yerde tutulmalı.Süt, buzdolabının en soğuk olduğu alt rafın arkasında saklanmalı.Buzdolabınızın kapısındaki tereyağı bölmesi, onu saklamak için en iyi yer değil. Bu sebeple buzdolabının kapısının açılıp kapanması averaj sıcaklığın yükselmesine niçin olabiliyor. Tereyağınızı saklamak için en iyi yer, sıcaklığın daha tutarlı bir halde soğuk olduğu buzdolabınızın arkasına doğru olmalı.Buzdolabı KapılarıKetçap, hardal, çeşni, mayonez, su, soda ve meyve suyu için buzdolabı kapıları en ideal bölgeler.Bu sebeple kapılar buzdolabının en sıcak bölgeleri. Bundan dolayı bozulmaya en dayanıklı yiyeceklere ayırmak gerekiyor. Çeşnileri, meyve sularının çoğunu ve ısı dalgalanmalarına dayanabilecek öteki yiyecekleri burada saklayın.Son olarak buz dolabınızın sıcaklığı +4 aşama olmalı. Fazlaca sık açıp kapatmak ısı dengesini bozacağından daha planlı bir halde dolabı açmak gerekiyor.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir