Geceleri daha iyi uyumak için ipuçları

geceleri daha iyi uyumak icin ipuclari 6199cefd85938 - Geceleri daha iyi uyumak için ipuçları

İyi bir gece uykusu, tertipli egzersiz ve sıhhatli beslenme kadar mühim. Peki iyi bir gece uykusu için kolay olarak neler yapabiliriz?Araştırmalar, yetersiz uykunun hormonlarınız, egzersiz performansınız ve beyin fonksiyonlarınız üstünde anında negatif tesirleri bulunduğunu gösteriyor.Ek olarak hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kilo alımına ve hastalık riskinin artmasına niçin olabiliyor. Buna karşılık, iyi bir uyku daha azca yemenize, daha iyi egzersiz yapmanıza ve daha sıhhatli olmanıza destek olabiliyor.

Polifazik uyku nedir?Gün süresince parlak ışığa maruz kalmayı artırınVücudunuzun sirkadiyen ritim olarak malum organik bir süre tutma saati var.Bu saat beyninizi, vücudunuzu ve hormonlarınızı etkileyerek uyanık kalmanıza destek oluyor. Vücudunuza uyku zamanının geldiğini söylüyor.Gün süresince organik güneş ışığı yada parlak ışık, sirkadiyen ritminizi sıhhatli tutmanızı sağlıyor. Bu durum gündüz enerjisini, gece uyku standardını ve süresini iyileştiriyor.Akşamları mavi ışığa maruz kalmayı azaltınGün süresince ışığa maruz kalmak yararlı. Sadece gece ışığına maruz kalmak tam tersi bir etkiye haiz.Gene, bunun sebebi ışığın sirkadiyen ritminiz üstündeki tesiri. Mavi ışık beyninizi hala gündüz bulunduğunu düşünmesi için kandırır. Bu durum da , rahatlamanıza ve derin bir uyku çekmenize destek olan melatonin şeklinde hormonları azaltır.Günün geç saatlerinde kafein tüketmeyinKafeini, bilhassa öğleden sonrasında yada akşam oldukça oranda içerseniz, uyku standardını mühim seviyede kötüleştirebiliyor.

Yemekten sonrasında niçin uykumuz geliyor?Düzensiz yada uzun gündüz şekerlemelerini azaltınKısa süreli şekerlemeler yararlı olsa da, gün içinde uzun yada düzensiz şekerlemeler uykunuzu negatif etkileyebilir. Gündüz uyumak iç saatinizi karıştırabilir, bu da geceleri uyumak için savaşım edebileceğiniz anlamına gelir.Son olarak tertipli bir uyku/uyanma döngüsüne girmeye çalışın.  Bilhassa de hafta sonları. Mümkünse, her gün benzer bir saatte organik olarak uyanmaya çalışın.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir