Kimdir

Hz Ebubekir Hakkında Informasyon

Bu yazımızda sizlere Hz Ebubekir kim sorusunun yanıtlarını vererek Hz Ebubekir yaşamını, ve Hz Ebubekir hakkında detayları aktarmaya çalışacağız. İslami bilgilerde adını sık olarak gördüğümüz Hz Ebubekir hakkında informasyon sahibi olmak; ve Hz Ebubekir kim sorusunun yanıtlarını almak benzer biçimde bir isteğiniz var ise, süre kaybetmeden Hz Ebubekir hakkında detayları sizlere özetlemek gerekirse aktarmaya başlamış olalım…

Hz Ebubekir Kim?

Kureyş’in Teym boyundan olan Ebu Kuhafe, ve Ümmü’i Hayr Selma’nın oğlu olan Hz Ebubekir, Mekke’de, 571 senesinde dünyaya gelmiştir. Müslüman olmadan ilkin Abdül Kâbe adını almış olan Hz Ebubekir, Ebubekir Es Sıddık olarak anılırdı. Bunun anlamı onun doğrulayıcı, sadık, ve bağlı olmasından ileri gelmekte idi. Peygamberimiz Hz Muhammed’e, Hz Hatice’nin arkasından ilk inanan Hz Ebubekir olmuştur. Bu durum Hz Ebubekir’in ilk müslüman adam bulunduğunu da bizlere açık şekilde göstermektedir.

Ümmi Ruman ile evlenen Hz Ebubekir’in, eşinden dört evladı olmuştur. Bu evlatların adları. Abdurrahman, Esma, Aişe, Abdullah’tır. Hz. Aişe, Hz Muhammed ile evlendirilmiş olduğu için, Hz Ebubekir’in, peygamberimizin kayınpederi bulunduğunu da belirtmemiz gerekir.

Peygamberimiz ile beraber hicret eden Hz Ebubekir, kayınpederi ile beraber Sevr Mağarası’nda üç gün süre geçirmiştir. Mağaraya ilk olarak Hz Ebubekir girmiş, sonrasında buranın güvenilir bir yer bulunduğunu görüp, peygamberimizi de içeri almıştır.

Peygamberimizin hastalanılmış olduğu zamanlarda onun adına namaz kıldıran isim, peygamberimizin isteği ile Hz Ebubekir olurdu. Bununla beraber 27 ay kadar devam eden bir halifelik periyodu olan Hz Ebubekir, Kur’an ayetlerinin de toplanmasını elde eden isim olarak bilinmektedir. İran, ve Filistin’in fetihleri, Hz Ebubekir’in halifeliği zamanında gerçekleşmiştir.

634 senesinde, 63 yaşlarında iken hastalanan Hz Ebubekir’in vefatı Medine’de gerçekleşmiştir. Hz. Ömer’in kıldırdığı cenaze namazının sonrasında, Hz. Muhammed’in göğüsleri hizasına defnedildiği belirtilmektedir.

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum