İki saat kullanılan maskelerdeki bakteri yükü, uzmanı da şaşırttı!

iki saat kullanilan maskelerdeki bakteri yuku uzmani da sasirtti 6193367837b19 - İki saat kullanılan maskelerdeki bakteri yükü, uzmanı da şaşırttı!

Covid-19’dan korunmak için kullanılan maskelerdeki zararı olan bakterileri gösteren Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, iki saatten fazla kullanılan maskelerin hastalıkları taşıyıcı hale geldiğini belirterek, maskelerin saatte bir değiştirilmesi uyarısında bulunmuş oldu. Covid-19’dan korunmanın eğer olmazsa olmazı maskelerin kullanılması ile oluşan bakteri yükünü laboratuvarda inceleyen Bursa Uludağ Üniversitesi Baytar Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, gördüklerine inanamadı.“Maskeleri 1 hafta kullanan insanoğlu varLaboratuvarında insanların iki saatten fazla kullandığı maskeleri inceleyip çıkan zararı olan bakterileri laboratuvar ortamında gösteren Tayar, ağıza takılan maskelerin saatte bir değiştirilmesi uyarısında bulunmuş oldu. Maskeleri 1 hafta kullanan insanların bulunduğunu ifade eden Tayar, şunları söylemiş oldu:

Koronavirüse karşı en iyi korumuş olan maske hangisi?”Eğitimin başladığı havaların soğuduğu bu süreçte yine tedbirleri hatırlatmak isterim. Bunlardan birincisi maske, yalnız maskelerde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir özellik var. Elimizde ve cebimizde maskelerle sanki hiçbir şey olmayacakmışız benzer biçimde davranıyoruz. Oysa maskelerin özelliklerine yine bakmamız ve ömrünün en fazla 2 saat bulunduğunu unutmamız gerekiyor.Ben birçok arkadaşımda ve yakınımda bu maskelerin 1 hafta kullanıldığını görüyorum. Bu maskeler bu şekilde kullanılınca birçok hastalık için iyi bir taşıyıcı haline geliyor. Maskelerin bir tıbbi atık bulunduğunu unutmamız gerekiyor. Maskeleri kuralına gore takıyoruz. Maskeyi taktıktan sonrasında önüne fazlaca fazla elle temas etmiyoruz ve 2 saat sonrada maskeleri ne olursa olsun değiştirmemiz gerekiyor.“Covid-19 tesirini sürdürüyor, biz gevşek davranmaya başladık”Covid 19 hepimizin sıhhat ve hijyen anlayışını kökten değiştirdi. İlk vakalar çıkmış olduğu vakit hatırlarsanız aşırı tepkiler gösterdik. İnsanlarla temas etmemeye çalıştık. Hastalık korkusuyla evlerimize kapandık, alışkanlıklarımız topyekün değişti. Alışverişten eve getirdiğimiz meyveleri bile deterjanla yıkayan arkadaşlarımız, eve gelen ambalaj paketlerini balkonda 2 gün bekleten insanoğlu oldu. İlk gösterilen tepkiden sonrasında bir ekip kuralları yine hatırladık. Maske mesafe ve hijyen çoğumuz için önemliydi. Bu kavramlar yaşamımıza girmeye başladı.

İzmir’de aşı karşıtlarından fiil! Maske ve mesafeye uymadılar! Hastalığın ilk zamanları verdiğimiz tepki ve reaksiyonlar, zaman içinde birazcık daha yumuşamaya başladı. Ondan sonrasında bana bir şey olmaz diyerek tedbirleri gevşetmeye başladık. Ondan sonra bu şekilde bir pandemi süreci yokmuş benzer biçimde davrandık. Bu 100 yılda bir gelen felaketler maalesef tesirini devam ettiriyor. Eskiden hastane sonuçlarına, istatistiklere bakan, onlara gore kabul eden insanoğlu daha gevşek davranmaya başladık fakat bugün hala averaj 200 vatandaşımız yaşamını kaybediyor. Bunlar resmi kayıtlar, bir de bunların gözden kaçanları var.“Virüs değişime uğrayarak bizlere saldırıyor”Havaların soğumaya başladığı, okulların açıldığı, toplu ulaşımdan daha çok yararlandığımız bu süreçte bence yine ilk korona sürecindeki benzer biçimde tedbirleri hatırlamakta yarar var. Maske, mesafe ve hijyene yanı şekilde itina göstermemiz gerekiyor ki aşılamanın belli bir orana ulaşmış olduğu toplumsal bağışıklığın birazcık daha yaygınlaştığı ve Covid 19’un tanıştığı vakit insan organizması etkeni tanımıyordu. Birçoğumuz hastalığı bir halde geçirdik. Covid 19 organizma için tanınan malum bir virüs olmaya başladı. Virüs bu süreçte hızla değişime uğrayarak bizlere değişik yerlerden saldırmaya devam ediyor.”İHA

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir