“İklim krizine karşı besin sistemlerinin dönüşümü koşul!”

iklim krizine karsi gida sistemlerinin donusumu sart 619487bbb6e80 - “İklim krizine karşı besin sistemlerinin dönüşümü koşul!”

FAO Türkiye’nin senelik değerlendirme toplantısında konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu, pandemi ve iklim krizinin ortaya çıkardığı sorunlara işaret ederek besin sistemlerinde dönüşümün önemini altını çizdi. Gutu, “Son iki senedir Covid-19 krizi sebebiyle büyük bir sorunla savaşım ederken, hem de besin sistemlerinin dönüşümü mevzusunda tehlikeli sonuç bir yükümlülüğün yerine getirilmesi için çalıştık” dedi.BM Besin ve Ziraat Örgütü (FAO), Türkiye’deki çalışmalarının bir senelik değerlendirmesini Mersin’deki geniş katılımlı toplantıyla gerçekleştirmiş oldu.BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Fazlaca Taraflı Kalkınma İş birliği Daire Başkanı Erhan Sırt, Ziraat ve Orman Bakanlığı Internasyonal Kuruluşlar Daire Başkanı Özge İmamoğlu, FAO Avrupa ve Orta Asya Program Sorumlusu Jehle Raimund ve fazlaca sayıda davetlinin katılmış olduğu görüşmede, FAO Türkiye’nin bir senelik emekleri masaya yatırıldı.“Besin sistemlerinin dönüşümü koşul”Toplantının açılışında konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, son iki senedir Covid19 krizi sebebiyle büyük bir sorunla savaşım ederken hem de besin sistemlerinin dönüşümü mevzusunda tehlikeli sonuç bir yükümlülüğün yerine getirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

TGDF Genel Sekreteri Menlik: “Pandemi, iklim krizinin provası oldu!”Pandemi sebebiyle BM’nin 2030 hedeflerine ulaşmanın artık daha güç olduğuna dikkat çeken Gutu, bu yıl Dünya Besin Günü için belirlenen “Eylemlerimiz Geleceğimizdir. Daha iyi üretim, Daha iyi beslenme, Daha iyi bir çevre ve Daha iyi bir yaşam” mottosunu hatırlatarak bu hedeflere ulaşmak için daha sıkı çalışmak icap ettiğini kaydetti. FAO Türkiye ekibinin içinden geçtiğimiz zor koşullara rağmen çalışmalarını aksatmadığını belirten Gutu, “2021’in ilk 8 ayında bundan önceki senenin tamamında üretilen işler kadar mesafe kat ettik. Pandemiye karşın insanlara ulaşmaya, hayatlara dokunmaya asla ara vermedik” diye konuştu.İklim krizi ile mücadelede son jenerasyonuz”Görüşmede konuşan BM Türkiye Koordinatörü Alvaro Rodriguez ise BM’deki düzeltim çalışmalarını söyledi. Reformun ilk adımında ortaya çıkan soruların ‘niçin ve iyi mi’ olduğuna dikkat çeken Rodriguez, “İklim kriziyle savaşım tehlikeli sonuç bir noktadayız. Bu sorunla savaşım etmek zorunda olan son jenerasyon biziz. Bu süreçte karşılaştığımız en ciddi sorun maddi olanaksızlıklardan daha fazlaca uzmanlık ve teknik destek alanlarında oluyor. Hepimiz BM kurumları olarak tam da bu aşamada devreye girerek ülkelere yardım etme yol haritaları hazırlamada vazife alıyoruz” ifadelerini kullandı.“Dayanışma ve işbirliğini geliştirmeliyiz”Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Fazlaca Taraflı Kalkınma İş birliği Daire Başkanı Erhan Sırt ise Türkiye’nin insani yardımda birinci sırada bulunduğunu yineledi. Türkiye’nin küresel ajanda ve yükümlülüklerine bağlı bulunduğunu vurgulayan Sırt, “Internasyonal organizasyonlarda temel prensibimiz insani yardım ve destektir. 5 milyona yakın göçmeni ağırlayan Türkiye, geçici koruma altındaki Suriyelilere en büyük desteği verenlerin başlangıcında geliyor. Bunun yanı sıra internasyonal kurum ve kuruluşlarla da kapsamlı iş birlikleri yürütüyoruz. Bu iş birliklerini daha da genişletmeyi ve büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.“Dijitalleşme ve inovasyon mühim”Ziraat ve Orman Bakanlığı Internasyonal Kuruluşlar Daire Başkanı Özge İmamoğlu ise bakanlığının stratejik önceliklerini söyledi. Internasyonal iş birliklerinin daha yoğun ve etkin hale getirilmesinin önemine dikkat çeken İmamoğlu, kamu ve BM iş birliğine hususi sektörün daha çok dahil olması icap ettiğini kaydetti, dijitalleşme ve inovasyonun önemine vurgu meydana getiren İmamoğlu bu mevzularda her türlü iş birliğine de açık olduklarını beyan etti.Ziraat ve besin sektöründe inovasyon ve dijitalleşmenin önemine değindi. Toplu fiil ihtiyacının altını çizen İmamoğlu, iklim krizine çözümler geliştirmek için hususi sektörle beraber çalışmanın önemine dikkat çekti.FAO’nun emekleri paylaşıldıYıllık değerlendirme toplantısına online katılarak FAO’nun stratejik planlaması ve önceliklerini özetleyen FAO Avrupa ve Orta Asya Program Sorumlusu Jehle Raimund da, FAO Türkiye ortaklı ve iş birliği programları hakkında informasyon verdi.

FAO ve TGDF mutabakat anlaşması imzaladı!FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık’ın Türkiye programı hakkında informasyon verdiği görüşmede tüm birimler yıl içinde meydana getirilen çalışmaların ve projelerin geldiği aşamaları söyledi.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir