Kimdir

İmam Buhari Kimdir? İmam Buhari Yaşamı

Bu yazımızda sizlere İmam Buhari ile ilgili bilgiler vererek, İmam Buhari kimdir sorusunun yanıtları içinde yer edinen İmam Buhari yaşamı, ve İmam Buhari eserleri ile alakalı bilgilerimizi aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Isterseniz süre kaybetmeden İmam Buhari ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlamış olalım:
İmam Buhari kimdir? İmam Buhari yaşamı: Buhara’da, 21 Temmuz 810 tarihinde doğan İmam Buhari, Hartenk Semerkant’ta, 31 Ağustos 869 senesinde yaşamını yitirmiş bir muhaddis olarak tanıtılmaktadır. İmam Buhari’nin adının Buhari olmasının sebebi, doğum yerinin Buhara olmasından meydana gelmektedir, ve Buhara, günümüzde, Özbekistan’da bulunan bir kent olarak tanıtılabilir.
İmam Buhari, anası tarafınca kısa zamanda Arapça’nın, ve Kur’an-i Kerim’in öğretildiği bir muhaddis olarak tanıtılmaktadır. 16 yaşlarında iken, anası, ve kardeşi ile beraber Hac amaçlı Mekke’ye giden İmam Buhari, anası ve kardeşini Hac sonrasında Buhara’ya göndermiş, sadece kendisi, ilim öğrenmek adına Mekke’de kalmaya devam etmiştir.
İmam Buhari almış olduğu eğitimi babasından kalan servet ile, hiç kimseye muhtaç olmadan gerçekleştirmiştir. Ve kendisine İmam denilmektedir. Bunun yanında, İslam dünyasının en büyük Muhaddisi olarak bilindiğini de belirtmemiz gerekmektedir.
Peygamberimizin ölümünden 178 yıl sonrasında dünyaya gelen İmam Buhari’nin, halk arasından duyduğu hadisleri, sonrasında da kendi araştırmaları sonucunda yaydığını altını çizmeliyiz. Kur’an-i Kerim ile beraber Hadis düsturunu oluşturan kişinin İmam Buhari bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. İmam Buhari eserlerine de özetlemek gerekirse göz atmak istediğimizde: Halk-u Ef’ali’l İbad, el Edeb el Müfred, es Sulasiyat, et Tarih el Kebir, et Tarih es Sağir

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum