İş dünyası, faiz indirimlerinin kredi faizlerine yansımamasından şikayetçi!

is dunyasi faiz indirimlerinin kredi faizlerine yansimamasindan sikayetci 61972aeda3519 - İş dünyası, faiz indirimlerinin kredi faizlerine yansımamasından şikayetçi!

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Piyasa dinamikleri ile TCMB faizi arasındaki bağ giderek zayıflıyor. Döviz kurlarının ihracat açısından rekabetçi kur sınırını aştığını, faiz indirimlerinin bankaların basar ve taksitli kredilerine yansımadığını ve kredilere ulaşımda sıkıntının devam ettiğini görüyoruz” dedi.İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez Bankası’nın faizi 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çekme kararının arkasından toplumsal medya hesabından bir izahat yapmış oldu.

Merkez Bankası faizi 100 baz puan indirdi“Yatırım halletmeye çalışanlar yüksek faizden memnun değil”Avdagiç, açıklamasında şunları kaydetti:“Türkiye’de yatırım halletmeye çalışan insanların hiçbirisi yüksek faizden memnun değil. Ne var ki, yaşanmış olan tartışmalar, faizi de kuru da enflasyonu da başrolde tutmaya devam ediyor. Açıkçası mevzu siyaset faizinin ne kadar değişeceğinden oldukça uzaklaştı.Piyasa dinamikleri ile TCMB faizi arasındaki bağ giderek zayıflıyor. Döviz kurlarının ihracat açısından rekabetçi kur sınırını aştığını, faiz indirimlerinin bankaların basar ve taksitli kredilerine yansımadığını ve kredilere ulaşımda sıkıntının devam ettiğini görüyoruz.5/5
Unutmayalım ki, küresel düzeyde enflasyonun, emtia ve enerji fiyatlarının yükseldiği bir konjonktürden geçiyoruz.
Devletimiz, gerçek sektörümüz ve bankalarımızla bir tüm olarak, önümüze çıkan küresel fırsatları değerlendirmeye odaklanmalıyız.— Şekib Avdagiç (@SekibAvdagic) November 18, 2021“Aslolan mevzu öngörülebilirlik”İş dünyası için aslolan mevzu öngörülebilirliktir. Şu demek oluyor ki kurun, enflasyonun ya da faiz seviyesinin yüksekliğinden ziyade öngörülebilir olmaması aslolan meseledir. Türkiye ekonomisi kur-faiz-enflasyon üçlüsüne hapsedilemeyecek kadar büyüktür.Kur ve enflasyonun seyri, Türkiye’nin risk primine ve dolarizasyona negatif yansıyor. Beklentimiz, bir an ilkin öngörülebilirliğin en üst seviyeye çıkarılması; Kur, faiz ve enflasyonun bir dengeye kavuşturulması ve iş dünyasının “fiyatlayamama” sıkıntısından kurtarılmasıdır.Unutmayalım ki, küresel düzeyde enflasyonun, emtia ve enerji fiyatlarının yükseldiği bir konjonktürden geçiyoruz. Devletimiz, gerçek sektörümüz ve bankalarımızla bir tüm olarak, önümüze çıkan küresel fırsatları değerlendirmeye odaklanmalıyız.”

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir