Kimdir

Kösem Sultan Hakkında bilgi

Bu yazımızda sizlere Kösem Sultan hakkında informasyon vererek, Kösem Sultan kimdir sorusunun yanıtlarından söz ederek Kösem Sultan yaşamını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Kösem Sultan hakkında informasyon edinerek Kösem Sultan’ı yakından tanımak, ve Kösem Sultan kimdir sorusunun yanıtı ile beraber Kösem Sultan yaşamını öğrenmek istiyorsanız, derhal Kösem Sultan kimdir sorusunun yanıtlarını gözden geçirmeye başlamış olalım:
Kösem Sultan hangi padişahın karısı? Kösem Sultan kimin eşi? Kösem Sultan hakkında informasyon verirken, Kösem Sultan’ın, Birinci Ahmet’in eşi bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Peki Kösem Sultan kimin anası? Dördüncü Murat, ve Birinci İbrahim’in anası bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kösem Sultan hakkında bilgilerimizi aktarmaya devam ederken, Osmanlı İmparatorluğu’nun en kuvvetli hanımı bulunduğunu belirtmeyi de unutmamamız gerekmektedir. Kösem Sultan kimin anası sorusunun yanıtları içinde vermiş olduğumuz Birinci İbrahim, Deli İbrahim olarak da tanınmakta olup, Kösem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nu, Deli İbrahim’in tahtta olduğu sırada nerede ise tek elden yönetmiş bulunmaktadır.
Kösem Sultan kimdir? Kösem Sultan yaşamı: Kösem Sultan hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlamadan ilkin belirtmemiz gerekir ki, Kösem Sultan’ın Osmanlı İmparatorluğu esnasında malum bir öteki adı da Mahpeyker’dir. Gerçek adı Anastasya olarak belirtilen Kösem Sultan, Bosna’da 1590 senesinde dünyaya gelmiştir.
Hemen hemen çocuk yaşta Bosna Beylerbeyi tarafınca İstanbul’da bulunan Kızlarağası’na gönderilen Kösem Sultan, daha 15 yaşına vardığında, Birinci Ahmet’in gözdesi olabilmeyi başarmış bir isimdir. İstanbuş’a ilk vardığında adı Anastasya olan genç cariyeye ilkin Mahpeyker adı verildi, sonrasında da Birinci Ahmet, Mahpeyker’in adını Kösem olarak değiştirdi. Birinci Ahmet’in ölümünden sonrasında Eski Saray’a gönderilen Kösem Sultan, tahtta bulunan Genç Osman’ın yeniçeriler tarafınca öldürülmesi, ve onun yerine oğlu Dördüncü Murat’ın geçmesi ile tekrardan saraya döndü, dönüşü ile beraber de saray kuralları, ve yönetim işleri ile karşı karşıya geldi. Kösem Sultan’ın yönetimde söz sahibi olmasının sebebi, Dördüncü Murat’ın tahta çıkmış olduğu sırada daha 11 yaşlarında olması idi. Bu yüzden Kösem Sultan, Divan toplantılarını dahi perde arkasından dinliyor, ve bu zamanda Dördüncü Murat’a da tesir ediyordu. Yaşlarının büyümesi sonrasında Dördüncü Murat taht ile ilgili kendi kararlarını verebilecek hale geldi, sadece 1640 senesinde ölmesi, Kösem Sultan’ın tekrardan yönetim işlerine başlamasına niçin oldu bundan dolayı,
Dördüncü Murat’ın ölümünden sonrasında tahta geçebilecek tek varis Deli İbrahim’di, ve bu bir zorunluluk sebebi ile bu şekilde gerçekleşmek durumunda idi. Deli İbrahim sekiz yıl tahtta kaldıktan sonrasında öldürüldü. Yerine ise, Deli İbrahim’in oğlu Dördüncü Mehmet geçti. Kösem Sultan’ın da Osmanlı İmparatorluğu üstündeki tesiri daha fazlaca sağlamlaşmış oldu. Sadece Dördüncü Mehmet’in anası Turhan Sultan ile Kösem Sultan içinde büyük bir rekabet bulunmakta idi, ve bu rekabetin üç yıl sonunda, Kösem Sultan’ın ölümü ile sonlandığını, ölümün de Turhan Sultan tarafınca Kösem Sultan’ın boğdurulması ile gerçekleştiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum