Kimdir

Memduh Necdet Erberk – Asker kimdir ?

Mamdouh Erberk Necdet – Asker

Memduh Necdet Erberk (d. 1890, Üsküdar, İstanbul – ö. 13 Temmuz 1957, İstanbul), Türk siyasetçi ve asker.

Topçu Binbaşı Osman Vafi Bey’in erkek evladıdır. Çanakkale Harp Okulu ve Rüştidai’yi bitirdikten sonrasında Kuleli Askeri İdadi Kuleli Askeri Lisesi’ne girdi. Yalnız 2 (iki) . sınıftayken siyasetle meşgul olduğu iddiasıyla ceza olarak Hecin Süvari Alayı’na gönderildi. 1909 Temmuz ayında, Jandarma bir Silahşör olarak gönüllü oldu ve Şam’da fiveth) 5’inde vazife aldı. Ordu komutasında Halep ve Urfa ilçelerinde haydutlarla savaştı. Balkan Ligi’nde Çatalca savunmasında vazife yapmış olduğu için Kasım 1913’te Teğmenliğe terfi etti.

I. Dünya Savaşı’nda jandarmadan askere alındı ve 63. Teğmen oldu. Alayın bölük komutanı olarak Çanakkale ve Galiçya’da savaştı ve Aralık 1916’da Üsteğmen oldu.

Cenk bittikten sonrasında yeniden Jandarmaya alındı ve Amasya Taburu Merzifon Tümeni komutanı oldu ve Sivas Kongresi esnasında Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün maiyetinde bulunmuş oldu ve Aralık 1919’da Mesudiye Tümeni komutanı oldu. Gaziantep Antep’in Fransızlara teslim edilmesinden kısa bir süre sonrasında 14 Şubat 1921’de Kılıç Ali ile beraber Güney Cephesi’ne gönderildi.

Tbmm’nin ilk döneminde Şebinkarahisar milletvekilliği yapmış oldu. 23 Kasım 1923’te meydana getirilen meclis sonucunda Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahiplerine Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası verildi.

Bu görevi tamamladıktan sonrasında Jandarma teşkilatına dönerek Mart 1924’te Yüzbaşı oldu ve Burhaniye, Balya, Balıkesir Balya, Of, Trabzon Of, Devrek, Zonguldak Devrek, Kulp ve Serik Kaymakamlığı görevlerinden sonrasında 1932’de Antalya Güvenlik Müdürlüğü, 1933’te Seyhan Güvenlik Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş oldu.

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum