Memduh Necdet Erberk – Asker

Memduh Necdet Erberk – Asker ile ilgili ansiklopedik bilgiler içeren web sayfası.

Memduh Necdet Erberk – Asker

Memduh Necdet Erberk (d. 1890, Üsküdar, İstanbul – ö. 13 Temmuz 1957, İstanbul), Türk politikacı ve asker.

Topçu Binbaşısı Osman Vâfi Bey’in erkek evladıdır . Çanakkale İptidai Mektebi ve Rüştiyesini tamamladıktan sonra Kuleli Askeri Lisesi Kuleli Askerî İdadisi’ne girdi. Ancak 2 (iki) . sınıfındayken siyasetle meşgul olduğu gerekçesi ile cezalı olarak Hecin Süvari Alayı’na gönderildi. Temmuz 1909 tarihinde gönüllü olarak Jandarma Silahendazı olup Şam’da bulunan 5 (beş) . Ordu’nun emrinde Halep ve Urfa mıntıkalarında eşkıyalarla mücadele etti. Balkan Savaşında Çatalca savunmasında göstermiş olduğu hizmetinden ötürü kasım 1913 yılında Teğmenliğe yükseltildi.

I. Dünya Savaşı’nda Jandarmadan orduya alındı ve 63. Alayın bölük komutanı olarak Çanakkale ve Galiçya’da savaşarak Aralık 1916 tarihinde Üsteğmen oldu.

Savaşı bittikten sonra yeniden Jandarma’ya alınarak Amasya Taburu Merzifon Bölük komutanı oldu ve Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Atatürk Mustafa Kemal Paşa’nın maiyetinde bulup Aralık 1919 tarihinde Mesudiye Bölük komutanı oldu. Gaziantep Antep’in Fransızlara teslimatından kısa bir müddet sonra 14 Şubat 1921 tarihinde Kılıç Ali’yle birlikte Güney Cephesine gönderildi.

TBMM’nin Birinci Döneminde Şebinkarahisar millet vekili olarak vazife yapmış oldu . 23 Kasım 1923 tarihli meclis kararı ile Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahipleri Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklâl Madalyası ile ödüllendirildi.

Bu rolü sona erdikten sonra Jandarma hizmetine dönüp Mart 1924 tarihinde Yüzbaşı oldu ve Burhaniye, Balya, Balıkesir Balya, Of, Trabzon Of, Devrek, Zonguldak Devrek, Kulp ve Serik Kaymakam vazifelerinde bulunduktan sonra 1932 tarihinde Antalya polis Müdürlüğü, 1933 yılında Seyhan Emniyet Müdürü olarak çalıştı.

Avatar Of Burak
https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for http://sneeit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir