Merkez Bankası, döviz kurlarındaki artışlara ses verdi!

merkez bankasi doviz kurlarindaki artislara ses verdi 619dc248e28ba - Merkez Bankası, döviz kurlarındaki artışlara ses verdi!

Döviz kurlarına ilişkin meydana getirilen açıklamada, Merkez Bankası’nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığının altı çizilerek, “Döviz kurları, özgür piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan yalnız aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve tutumsal temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir” denildi.Merkez Bankası, son olarak siyaset faizini 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çekme kararından sonrasında döviz kurlarındaki yükselişe ilişkin yazılı bir izahat yapmış oldu. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Merkez Bankası faizi 100 baz puan indirdi“Merkez Bankası’nın kur seviyesine dair bir taahhüdü yoktur” “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, özgür piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan yalnız aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve tutumsal temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Mahfi Eğilmez: “Faiz ve kur üstüne iktisat politikası kurulmaz”Şirketlerimiz ve yurttaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında tutumsal temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak ihtimaller içinde kayıplara karşı uyarılması lüzumu üstüne bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir