Meşhur ekonomist, dünyadaki para savaşlarını ve kripto paraların geleceğini söyledi

unlu ekonomist dunyadaki para savaslarini ve kripto paralarin gelecegini anlatti 6195d97122f33 - Meşhur ekonomist, dünyadaki para savaşlarını ve kripto paraların geleceğini söyledi

Dünyanın önde gelen ekonomilerinin 2010 yılından bu yana deflasyon ihraç etmek, enflasyon ithal etmek, ihracatı teşvik etmek ve ihracat alanında iş yaratmak için para birimlerinin tekrarlayan devalüasyonunu içeren bir para birimi savaşına girdiklerini bildiren meşhur yatırım danışmanı ve ekonomist James Rickards, “Kripto para birimleri, mevcut para sistemlerine olan itimatı sarsabilir” dedi.Türkiye Ana para Piyasaları Birliği’nin (TSPB), bu yıl beşincisini düzenlemiş olduğu Türkiye Ana para Piyasaları Kongresi başladı.“Hiç kimseye kazandırmayan bir oyun”İki gün sürecek Kurultay’nin ana konuşmacılarından önde gelen dünyaca meşhur yatırım danışmanı ve ekonomist James Rickards, Türkiye Ana para Piyasaları Kongresi’nde pandemi koşullarında küresel iktisat açısından izlenen politikalar, dijital ve kripto paralar mevzusunda fikirlerini aktardı. Rickards, dünyanın önde gelen ekonomilerinin, 2010 yılından bu yana deflasyon ihraç etmek, enflasyon ithal etmek, ihracatı teşvik etmek ve ihracat alanında iş yaratmak için para birimlerinin tekrarlayan devalüasyonunu içeren bir para birimi savaşına girdiklerini düşündüğünü beyan etti.Türkçeye ‘Yeni Büyük Çöküş’ ve ‘Kur Savaşları’ adlarıyla çevrilen ve dünyada ses getiren kitapların yazarı olan James Rickards, “Bu durum, kaçınılmaz olarak 2018’de başlamış olan tecim savaşlarına neden olan ve iç altyapı yatırımları ve gelişme odaklı politikalar yokluğunda hiç kimseye bir şey kazandırmayan bir oyundur. Şimdiyse, hükümet parasıyla rekabet eden ve hükümete bağlı olmayan kripto para birimlerinin yer almış olduğu ‘para savaşları’ adlı yeni bir aşama başladı” dedi.

Dolar kaç TL? Euro kaç TL? 17 Kasım güncel döviz kurları“Doların tek ciddi rakibi, SDR-Dünya CBDC’si olabilir”Hükümetlerin Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) isminde olan dijital paraları benimsediğini vurgulayan Rickards, CBDC’lerin gerçekte yeni para birimleri olmadığını, mevcut para birimleri için yeni ödeme kanalları bulunduğunu söylemiş oldu. Rickards, “CBDC’lerin gelişimi, nakit paranın ortadan kaldırılmasına, negatif faiz oranları kanalıyla varlıklara el konulmasına yönelik elitlerin gündemini maskeliyor” diye konuştu.  Rickards, kripto para birimlerinin de geniş çapta kabul gördüğünü hatırlatarak, şunları söylemiş oldu:“Bunlar genel bir kapsamda çözümleme edilemez; sadece anonimlik, üst ihraç sınırı, yönetim, izinli ve izinsiz sistemler, işlem hızı ve likidite benzer biçimde kriterlere bakılırsa sıralanmalıdır. Bazı kripto para birimlerinin daha iyi kullanım durumları var ve diğerlerine bakılırsa daha güvenli ve faydalılar. Bitcoin tasarımı gereği deflasyonisttir ve bu yüzden biriki para birimi statüsünün anahtarı olan tahvil piyasalarında kullanım için uygun değildir. Üstelik Bitcoin madenciliği, elektrik tüketimi kanalıyla küresel karbondioksit emisyonlarını da artırıyor.”James Rickards, küresel bir biriki para birimi olarak ABD Dolarının tek ciddi rakibinin, Internasyonal Para Fonu (IMF) tarafınca yönetilen ve bir Dünya CBDC’si olarak “hususi çekme haklarını (SDR)” kullanan izinli bir blok zincir olabileceğini ileri sürdü. Rickards, “Hususi çekme hakları (SDR) altına dayalı olsaydı, dolara yönelik bu meydan okuma fazlaca daha kuvvetli bir durum alırdı” görüşünü savundu.

Rain Türk nedir ve iyi mi kullanılır? Kripto para uygulamaları neler?“Kripto para birimleri, mevcut para sistemlerine olan itimatı sarsabilir”Altının 3 bin yıldan fazla bir süredir rolünü, çeşitli şekillerde yerine getiren klasik bir para biçimi bulunduğunu belirten Rickards, “Altın için problem, dijital para ortamında bu rolleri hala yerine getirip getiremeyeceğidir” dedi.Kripto para birimleri ve CBDC’lerin, McLuhan’ın “yazışma ortamı, mesajın ta kendisidir” tezi ışığında düşünülmesi icap ettiğini ileri devam eden Rickards şunları söylemiş oldu:“Fiyat, kullanım durumu, tasarım özellikleri vb. benzer biçimde faktörler bildiri değildir, içeriktir, bir ortamdır ve çoğunlukla alakasızdır. Ileti, kripto para birimlerinin, insan erişiminin ve ölçeğinin bir uzantısı ve bir informasyon mozaiğini idrak etmek için kullanıcının kapsamlı katılımını gerektiren bir ortam olduğudur. Dijital para birimi ortamı, birleşme için itici bir güç olabilen küresel bir etkiye haiz olmasıyla birlikte,  takıntılı davranış, açgözlülük, işlev bozukluğu ve toplumsal bozulma deposu da olabilir. Bu anlamda, kripto para birimleri, mevcut para sistemlerini yerinden etmese bile onlara olan itimatı sarsabilir.

Bitcoin iyi mi ortaya çıktı? Kripto paraların amiral gemisi Bitcoin iyi mi oluşturuldu?“Varlıkların halüsinojen tesiri”Varlıkların halüsinojen bir tesiri vardır. Etkilenen her taraf görmek istediğini görür ve hiçbir kimse aynı şekilde görmez. Eleştiri sual; hangi para biçiminin diğerlerine üstün gelip gelmeyeceği değil, bu para biçimlerinden herhangi birinin başarıya ulaşmış olup olmamasının yatırımcı portföyleri üstünde ne benzer biçimde tesirleri olabileceğidir.”Dört ana başlık kapsamında 35 açık oturum gerçekleştirilecekTürkiye Ana para Piyasaları Kongresi, fiziki olarak meydana gelen açılış konuşmalarının arkasından “Tekrardan Birlikteyiz” temasıyla çevrimiçi olarak iki gün sürecek. Kurultay’de, “Koronavirüs Sonrası Iktisat ve Finansal Piyasalar”, “Sürdürülebilirlik”, “Dijital Dönüşüm ve Gelecek Senaryoları” ile “Yeni Nesil Girişimcilik ve Ana para Piyasası Olanakları” olmak suretiyle dört ana mevzu altında 35 açık oturum, 23 eğitim programı yer ediniyor. Panellerde dünyadan ve Türkiye’den 200’e yakın meşhur uzman, önder ve iş insanı fikirlerini paylaşacak.Kongreyle ilgili detaylı bilgilere https://www.sermayepiyasalarikongresi.org.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.James Rickards kimdir?Finansal mevzularda haber icra eden Strategic Intelligence Gazetesi’nin editörlerinden olan James Rickards, Türkçeye çevrilen ‘Yeni Büyük Çöküş’ ve ‘Kur Savaşları’ benzer biçimde dünyada ses getiren kitapların da yazarı. Yatırım danışmanı, avukat, icat eden ve iktisat uzmanı olan Rickards; Financial Times, Evening Standard, The Telegraph, New York Times ve Washington Post gazetelerine de yazılar yazıyor. Rickards; Johns Hopkins Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi, Trinity College Dublin, ABD Harp Akademisi, ABD Ulusal Müdafa Üniversitesi ve İleri Düzey Internasyonal Emekler Fakültesi’nde küreselleşme ve finans mevzularında konuk öğretim üyesi olarak vazife yapıyor. Risk mevzusunda Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda yazı sunumları gerçekleştiren James Rickards, ana para piyasaları mevzusunda danışmanlık da yapıyor.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir