Şeref Stadyumu – Stadyum

Seref Stadi 2
Seref Stadi

Şeref Stadyumu – StadyumŞeref stadyumyum. , Beşiktaş, İstanbul Beşiktaş’ta, Çırağan Caddesi üstünde bulunmuş, bugün yerinde Çırağan-Kempinski Oteli bulunan eski stadyumyum.

Seref Stadi 2

Tarihi

Stadyumun bulunmuş olduğu alan Çırağan Sarayı’nın bahçesiydi. 19 Ocak 1910 günü çıkan büyük bir yangın kararı harap olan Çırağan Sarayı’nın bahçesi de uzun seneler tamamen bakımsız bir halde kalmıştı. Beşiktaş JK idarecilerinden Şeref Bey Ahmed Şerafeddin Bey (Şeref Bey) Çırağan Sarayı’nın harabesinin yanındaki bu alanı futbol sahası ve stadyumyum olarak kazandırmak için 1932 tarihinde faaliyete geçti. Beşiktaş JK, fahri başkanı olan Recep Peker’in de hükûmet nezdindeki girişimleri ile burayı Milli Emlak İdaresi’nden kiralamayı başardı. Şeref Bey yakalanmış olduğu kanser rahatsızlığına rağmen defalarca Ankara’ya giderek bu işi takip etti. Ancak bu arada rahatsızlığı da büyük bir süratle ilerlediği için, kazandırmış olduğu stadın açılışını göremeden hayata gözlerini yumdu.

Seref Stadi 3

Temeli 11 Ocak 1933 günü atılan stadyumun hafriyatı işinde Beşiktaşlı idareci ve sporcular bilfiil çalıştılar. 110×75 m ebatlarındaki sahanın cadde tarafındaki yüksek duvarının önüne tribünler yapıldı, deniz tarafındaki alçak duvarın önüne de birkaç basamaktan ibaret açık tribün kuruldu. Beşiktaşlılar bu stadyuma, onu yaşamı pahasına kulübe kazandıran Şeref Bey’in anısına Şeref Stadyumu ismini verdiler. stadda 1947’de İnönü Stadyumu açılana dek pek çok lig maçı ve yabancı maçlar oynandı . 1947 tarihinden sonra Beşiktaş kulübünün antrenman sahası olarak kullanılan stadda amatör küme maçları da oynandı.

Seref Stadi 1

Yıkılışı1986 senesinde Çırağan Sarayı’nın yanındaki stad olarak kullanılan arazinin otele çevirilmesi kararlaştırılınca stadyumyum Beşiktaş JK’den geri alındı. 12 Eylül 1986’da düzenlenen ve Hakkı Yeten, Cihat Arman, Lefter Küçükandonyadis, Çengel Hüseyin, Fikret Kırcan, Naci Özkaya ve Faruk Sağnak gibi futbolcuların katılmış olduğu “Veda” buluşmasından sonra faaliyetine son verildi.[ O “Şeref” artık onlara ait…], Milliyet, 13 Eylül 1986. Şeref Stadı tarihe karışır iken yerine Çırağan-Kempinski Oteli inşa edildi.

Avatar Of Burak
https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for http://sneeit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir