Kimdir

Seyyid Kutub Kimdir?

Bu yazımızda sizlere Seyyid Kutub ile ilgili bilgilerden söz ederek, Seyyid Kutub kimdir sorusunun yanıtına Seyyid Kutub yaşamı hakkında bilgilerle bakacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Seyyid Kutub ile ilgili bilgiler edinmek istiyor, ve Seyyid Kutub kimdir diyorsanız, asla süre kaybetmeden Seyyid Kutub yaşamını gözden geçirmeye başlamış olalım:
Seyyid Kutub kimdir? Mısır’da 1906 senesinde doğan Seyyid Kutub’un ölümü 29 Ağustos 1966 tarihinde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Seyyid Kutub kimdir diyenler için, Seyyid Kutub’un profesör bulunduğunu, ve yazarlıkla beraber fikir adamı olarak da tanıtılabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Seyyid Kutub eserlerinden 171 tanesi Türkçe’ye çevrilmiştir. Bu şekilde olması dolayısı ile, Seyyid Kutub eserlerinin, Türkçe’ye en fazlaca çevrilen yazar bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Seyyid Kutub kimdir? Seyyid Kutub yaşamı: Mısır’ın Asyut nahiyesinde 1906 senesinde dünyaya gelen Seyyid Kutub’un ailesinin dindar bulunduğunu belirtelim. El-Ezhar’da orta okulu, ve liseyi bitiren Seyyid Kutub, sonrasında Kahire Üniversitesi’nde bulunan Darul Ulum Fakültesi’ne giderek üniversite eğitimini almış bulunmaktadır. Üniversiteyi 1933 senesinde bitiren Seyyid Kutub, gene Kahire Üniversitesi’nde, 1933 senesinde, öğretim görevlisi olarak işe başlamış bulunmaktadır. 1939 senesi itibari ile Seyyid Kutub’un islami düşünürlük yolunda ilerlemeye başladığını belirtmemiz gerekmektedir. 1946 senesine gelindiğinde ise, Seyyid Kutub eserleri içinde yer edinen Konum Dersleri adlı yazı yayınlanmış bulunmaktadır.
Seyyid Kutub hayatında, 1949 senesi sonrasında ABD Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. Amerikan kültürünü eleştiren Seyyid Kutub eserleri içinde yer edinen İslam’da Toplumsal Hakkaniyet de 1949 senesinde yayınlanmış bulunmaktadır.
ABD Birleşik Devletleri’nden ayrılarak tekrardan Mısır’a dönen Seyyid Kutub, kamu hizmetinden ayrılıp sonrasında Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na üye olmuştur, ve 1954 senesinde Cemal Abdul Nasır için düzenlenen suikast sonucunda Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyelerinin pek çoğunun olduğu şeklinde Seyyid Kutub’un da tutuklanması gerçekleştirilmiştir. Meydana gelen yargılamanın sonunda 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Seyyid Kutub, hapis iken de iki mühim eserini kaleme almış bulunmaktadır. 10 senenin sonunda, 1964 senesinde özgür bırakılan Seyyid Kutub’un, 1965’te tekrardan tutuklandığını belirtmemiz gerekmektedir. Seyyid Kutub’un ikinci tutuklanmasının sebebinin, devlete karşı darbe girişiminde bulunmayı düşünmesi bulunduğunu, ve gene Müslüman Kardeşler Teşkilatı’ndan fazlaca sayıda şahıs ile beraber tutuklandığını belirtmemiz gerekmektedir.
21 Ağustos 1966’da idam cezasına çarptırılan Seyyid Kutub, 29 Ağustos 1966’da idam edilmiştir. Seyyid Kutub idam edilirken, Seyyid Kutub sözleri içinde yer edinen şu sözler, Seyyid Kutub’un son sözleri olarak belirtilmektedir: 15 yıl cihad ettim; sonrasında da bu mertebeye ulaştım. Tanrı yolunda yaptığım iş için kimseden özür dilemem…
Türkçe’ye çevrilen Seyyid Kutub eserlerinden bazılarını sizlere şu şekilde özetleyebiliriz:
Kur’an’da Kıyamet Sahneleri
Kur’an’da Yazınsal Tasvir
Kur’an’ın Gölgesinde Hanım
İslam Toplumuna Doğru
Bela Ve İmtihan
İslam – Kapitalizm Çatışması
Hanım Ve Aile
İstikbal İslamındır

Tien Nguyen

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolo diyari jigolo ajansimiz jigolo sahibinden jigolo ilan sitesi jigolo kayitci jigololar ariyorum