Tip 2 diyabeti geri döndürmek, zannedilenden daha mı kolay?

tip 2 diyabeti geri dondurmek zannedilenden daha mi kolay 6191e4f6735b8 - Tip 2 diyabeti geri döndürmek, zannedilenden daha mı kolay?

Son yıllarda meydana getirilen birçok araştırma, tip 2 diyabetin bazı müdahalelerle geri döndürülebileceğini ortaya koydu. Peki bu ne kadar mümkün?Yeni araştırmalara bakılırsa bazı rejimler ve yaşam tarzına yönelik müdahaleler, tip 2 diyabeti gerileme sürecine sokabiliyor. Sadece bunun hangi hastalarda mümkün olduğu net bir halde bilinmiyor.Dahası, dünyada yüzlerce milyon insan diyabetik durumda olmasına karşın, milyonlarca şahıs bu durumunun bilincinde dahi değil.İskoçya’da meydana getirilen yeni bir araştırmaya bakılırsa, tip 2 diyabetin gerilemesi, düşünülenden daha kolay. Üstelik bilimsel müdahaleler ve bariatrik ameliyat (aşırı kiloluluk cerrahisi) benzer biçimde prosedürler olmadan da bu mümkün.Edinburgh Üniversitesi’nde klinik diyabet araştırmacısı olan Mireille Captieux, “Yaptığımız emek verme ile, İskoçya’daki her 20 tip 2 diyabet hastasından 1’inin, hastalığı geriletmeyi başardığını ilk kez göstermiş olduk. Bu oran beklenenden daha yüksek.Bununla beraber, bu bireylerin tanınması ve desteklenmesinde hekimleri desteklemek amacıyla kılavuzların güncellenmesi ihtiyacını ortaya koyuyor” diye konuştu.

Kolay bir rejim, tip 2 diyabeti ‘geriletebilir’ mi?

‘Diyabet implantı’ robot benzer biçimde çalışıyor, vücuda insülin salgılıyor!Tip 2 diyabet hangi hastalarda geriliyor?Hastalığın gerilediği kişiler çoğu zaman yaşlı, teşhis aldıktan sonrasında kilo veren, aşırı kiloluluk cerrahisi yada glikoz düşürme tedavisi geçmişi olmayan, teşhis almış olduğu dönemde daha sıhhatli kan tahlili neticeleri olan kişilerdi.Araştırmacılar neticeleri yayınladıkları makalede, tahmin edilene bakılırsa daha yüksek oranda hastada, rutin klinik tedavi yada aşırı kiloluluk cerrahisi olmaksızın tip 2 diyabetinin gerilediğini beyan etti.Şimdilik İskoçya’da elde edilmiş bu sonuçların, başka ülkelerdeki hasta gruplarında ne kadar geçerli olduğu bilinmiyor.Dünya genelinde şu anda 460 milyon diyabet hastası var. 2045 itibariyle bu sayının 700 milyona çıkması planlanıyor. Bu yüzden hastalığın tedavisi ve yönetimine ilişkin araştırmalar büyük ehemmiyet arz ediyor.

Diyabet tedavisinde umut verici kök hücre keşfi!

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir