Türküler Ne Anlatır?

Turkuler

Günümüzde türküleri, ezgileri kulağımıza hoş geldiği için dinliyoruz. Ancak yanımızda anne – babalarımız varsa, bizim sadece tınısını beğendiğimiz türkülerin, onlar için çok değerli olduğuna şahit olabiliyoruz. Çünkü aslında türküler ve hikayeleri bizim bildiğimizden çok daha derin anlamlar ifade ediyor. O halde biz de öğrenelim: Türküler ne anlatır, türküler ve hikayeleri nedir?

Türküler Ne Anlatır?

Anadolu’da, türküler, yazıldıkları dönemin hikayelerini anlatır. Bazen sevgilisine kavuşamayan bir hastanın, hastane yatağında yazdığı sözlere konu olur türküler. Bazen ise o dönem halkının yaşayışına… Aslında türküler ne anlatır sorusunun yanıtız bizleriz. Buna emin olmak için de türküler ve hikayelerine bakabiliriz.

Turkuler

Türküler Ve Hikayeleri

■ Sarı Gelin: Bir dadaş türküsüdür. Günümüzde, Yavuz Bingöl ya da diğer isimler tarafından söylenen Sarı Gelin Türküsü’ni derleyerek bugünkü haline getiren isim Faruk Kaleli’dir.

 

Çoruh ırmağı kıyılarında yaşayan Hıristiyan Kıpçak beyinin kızının adı Sarı Gelin’dir. Erzurum’da yaşayan bir delikanlı, adı Sarı Gelin olan kıza aşık olur. Ancak delikanlının ailesi kızı istemez. Zaten kıpçak beyi de kızını Erzurum’lu delikanlıya vermeyecektir.

 

Bunun üzerine delikanlı, Sarı Gelin türküsünün dizelerini kaleme alır. Ardından da başka bir çaresi olmadığı için kızı kaçırır. Ancak Sarı Gelin’in babası iki kaçağı yakalamak için peşlerine düşer ve yakaladıklarında da delikanlıyı öldürürler.

Turkuler Tarihi1

Kara Tren: Senelerden 1915. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında savaşacak askere de savaş malzemesi kadar çok ihtiyaç vardır. Gidenler ya dönmez, ya ölür; ya da akıbetleri bilinmez. Anneler, kardeşler, eşler hep kara trenden gelecek olanları bekler; ya da gelmeyeceklerini bile bile gelmelerini ümit eder. Her seferinde kara trenlerin düdükleri acı bir çığlık gibidir. Kara tren gecikir; belki hiç gelmez…

Avatar Of Burak
https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for http://sneeit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir