Yemekten sonrasında niçin uykumuz geliyor?

yemekten sonra neden uykumuz geliyor 61972b1628eca - Yemekten sonrasında niçin uykumuz geliyor?

Birçok insan yiyecek yedikten sonrasında uykulu hissediyor. Bu, sindirim düzenlerinin ve uyku döngülerinin organik bir sonucu olabiliyor. Bu durumu daha yakından irdeleyelim.Bazı yiyecek türleri ve öğünlerin zamanlaması da insanları bilhassa yemekten sonrasında bitkin hissettirebiliyor. Yemekten sonrasında enerji seviyesindeki azalmaya tıp literatüründe “postprandial somnolans” deniyor.Araştırmacıların yemekten sonrasında yorgunluğun sebebi hakkında değişik teorileri var. Sadece genel olarak bunun organik bir tepki olduğu ve çoğu zaman kaygı sebebi olmadığı mevzusunda hemfikirler.Niçin yiyecek sonrası insanoğlu kendilerini bitkin hissediyor?Yemekten sonrasında bitkin sezmek yada konsantre olmakta güçlük çekmek nispeten yaygın. Şahıs neyi, ne vakit ve ne kadar yediğine bağlı olarak bilhassa bitkin hissedebiliyor.Protein ve karbonhidrat bakımından varlıklı besinler, insanların öteki besinlere nazaran daha uykulu hissetmesine niçin olabiliyor.Bazı araştırmacılar, vücudun daha çok serotonin ürettiği için yiyecek yedikten sonrasında kişinin bitkin hissettiğine inanmakta. Serotonin, ruh hali ve uyku döngülerini düzenlemede rol oynayan bir kimyasal.

Mercimek, yiyecek sonrası yükselen kan şekerini dengeliyorProtein açısından varlıklı birçok gıdada bulunan triptofan isminde olan bir amino asit, vücudun serotonin üretmesine destek oluyor. Karbonhidratlar vücudun triptofanı emmesine destek oluyor.Bu nedenlerle hem protein hem de karbonhidrattan varlıklı bir öğün yiyecek kişinin uykulu hissetmesine niçin olabiliyor.Daha fazlaca öğle yemeği yiyen insanoğlu, öğlen saatlerinde daha azca yiyenlere nazaran kendilerini daha bitkin hissedebilirler. Yiyecek yiyecek kan şekerinin yükselmesine niçin oluyor. İşte bunun bir sonucu olarak enerjide bir düşüş görülebiliyor.

Aşırı kiloluluğun aslolan sebebi fazlaca yiyecek mi?Ek olarak öteki faktörleri de atlamak gerekiyor.Geceleri zayıf uyku, gün süresince yorgunluğa niçin olabiliyorÖzellikle gündüzleri yemekle alkol almak yiyecek sonrası yorgunluğa sebep olabiliyor.Yemekten sonrasında bitkin sezmek, bilhassa öğle yemeğinden sonrasında, kişinin uyanık olması gerektiğinde sinir bozucu hale gelebiliyor. Azca ve sık yiyecek, uyku standardını arttırmak yiyecek sonu yorgunluğunu en aza indirmeye destek olabiliyor. Yiyecek sonrası yürüyüşe çıkmak da yarar sağlıyor.

https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for https://bilgi-bilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir