Zaganos Paşa Makam Sahibi

Zaganos Pasa 2

Yunan kökenli olduğu bildirilmektedir

. Zaganos takma adıyla biliniyordu çünkü denizde gözlem yapmak için Zaganos’u (esprili yırtıcı kuş) kullandı. Andura’da eğitim aldım. Okuduktan sonra umera sınıfında okudu. Murad II, oğlu ve Veliaht Prens Mehmet’i Manisa beylerbeyine aday göstermeden önce, Damat Mehmed Bey, Lale olarak atandı ve kısa bir süre sonra zaganos Paşa Lale olarak görev aldı ve Aralık 1449’da saruk Paşa’nın Lale olarak atanmasına kadar görev yaptı

Zaganos Pasa 2

1443’te Prens Mehmet Adirne devrildiğinde, Zaganos Paşa bir Bakanlık pozisyonu aldı. 1444’te ikinci evliliği Fatima Sultan, Murad II’nin kızı ve Prens Mehmet’in kız kardeşi ile evlendi ve “damad” (damad) olarak adlandırıldı. 1446’da Gelibolu Beylerbeyi ve filo Komutanı oldu. İddialardan birine göre, 1444’ten 1452’ye kadar Balıkesir’de sürgünde yaşayan Sultan II.Murad tarafından sürgün edildi.

1451 yılında babası Murad II öldüğünde, Mehmet II ikinci kez Edirne’ye döndü ve ikinci vezir olarak atandı. İstanbul’un fethinin arifesinde önemli bir çalışma yapıldı.

İstanbul’un fethinden önce Rumeli bir kale inşa etti, İstanbul kuşatmasının en ateşli destekçilerinden biriydi. Rumeli kalesi’ndeki 3 kuleden biri Halil Paşa’dan,biri Sarık Paşa’dan, diğeri ise güneydeki Zaganos Paşa’dan sonra, Rumeli Kalesi’nin inşasından sonra diğer 2 paşayla birlikte Sultan tarafından onurlandırıldı. Dahiliği ile Osmanlı filosunun Kampaşa’ya kara yoluyla boşaltılmasını sağladı. Bununla birlikte, Ulubatlı Hasan’ın komutasıyla birlikte olduğu ve askerlerinin komutası altında tünele ve tahkimatlarına büyük hizmet verdiği bilinmektedir.

İstanbul fethinden sonra görevden alınan ve idam edilen Chandarla Halil Paşa’nın yerine Sadrazam atandı.

Zaganos Pasa 3

1456’da Zaganos Paşa ve Sultan Mehmet Fatih ile birlikte yürüyüşe çıkan Osmanlı ordusu, Belgrad Kuşatması altında Sırbistan’ı fethetmesine rağmen şehri ele geçiremedi. János Hunyadi’nin komutasındaki Macar ordusu, haçlılara karşı yenildi ve ağır kayıplar sonucunda kuşatmayı sona erdirmek zorunda kaldı[3].

Zaganos Paşa, bu başarısızlığın ana nedeni olarak listelendi ve Saddam’dan kurtuldu. Kızı Sultan hareminden kovuldu ve balıkesir’e sürgüne gönderildi. Balıkesir’de bulunan Zaganos Paşa bir hayır kurumu kurdu, cami, medrese, hamam inşa etti ve şehrin görünümünü değiştirdi. Bundan sonra, hayat hikayesi tamamen açık değil.

1459 yılında Balıkesir’den bir açıklama ile geri çağrıldı. 1463’te gelişmeye başlayan Osmanlı filosunun başında kaptan Daria görevlendirildi. 1466 yılında Vali atandı Theseus ve Makedonya.

Başka bir iddiaya göre, 1461’de Trabzon’u fethetmeye katıldı. Trabzon’u fethettikten sonra Prenses Anna ile evlendi[4].

Zaganos Pasa 1

1467 ve 1469 yılları arasında Trabzon’da Beylerbeyi yaptı

Başka bir iddia, 1462’de Trabzon’u fethettikten sonra 1461’de Balıkesir’de öldüğünü söylüyor.

İstanbul’un fethi, Balıkesir’de gemilerin kara yoluyla teslim edilmesini sağlayan Türkmen oduncuların yerleşmesine yardımcı oldu ve oduncu olarak bilinen Türkmen kültürünün gelişmesine katkıda bulundu. Vakıf Mütevelli Heyeti (Torun) olan Aslı ailesinin, Türkiye Cumhuriyeti devletine sahiplik ve ayrıcalıkları devrettiği Cumhuriyet dönemine kadar hayırsever vakıf faaliyetleri devam etti.

Zaganos kelimesinin etimolojisi Düzenle
Yai olarak bilinen kan; Yunanca “Beck” anlamına gelen” OS” kelimesi, Rumelia’nın Beylerbeyi olduğu zaman yerliler tarafından” Şahan-zahan (Şahin) “kelimeleriyle birlikte” Zaganos ” olarak okundu. Halil Ethem’e göre, Zaganos kelimesi Farsça Zagan kelimesinden Osmanlı’ya geçen bir tür Şahin gözüydü. Mahmud Gökoğlu, Trabzon Yunanca kelime zinos’u “Martı” anlamına bağladı, kaynağı belirtmeden, eski Türk olduğunu iddia etti [5].

Modern Türk sözlüğü, Zaganos’un “doğmuş”olarak çevrilmesi dışında hangi dilden ödünç alındığını belirtmez. Farsça’da, Şahin kelimesi Yunanca çarpıtıldıktan sonra Türk dilinin geçmiş biçimi olmalıdır.

Zaganos kelimesinin, Trabzon’da kanser anlamında kullanılan zagan kelimesiyle ilişkili olabileceği anlaşılabilir, bu kelimenin aynı zamanda dünyayı dolaşan insanlara verilen bir takma ad olduğu, ancak Paşa’nın isminin Trabzon fetihinin başlangıcına dayanması durumunda, bu ifade geçerli değildir. Aynı zamanda İmparator ha en büyük oğlu adıdır.

Avatar Of Burak
https://bilgi-bilgi.com

I am a web developer who is working as a freelancer. I am living in Saigon, a crowded city of Vietnam. I am promoting for http://sneeit.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir